settings icon
share icon
Soru

Kaybolmuş bir dünyada nasıl Mesih için etkili bir tanıkolabilirim?

Yanıt


Bir “tanık,” bir gerçeği doğrulayan kişidir, bu nedenle bir kişinin Mesih’le ilgili etkili bir tanık olması için, O’nun hakkında ilk elden bilgiye sahip olması gerekir. Elçi Yuhanna, 1. Yuhanna 1:1-3'de , şu sözleri söylediğinde bundan bahseder: “. . . Yaşam Sözü’yle ilgili olarak başlangıçtan beri var olanı, işittiğimizi, gözlerimizle gördüğümüzü, seyredip ellerimizle dokunduğumuzu duyuruyoruz.” Bugün, Mesih’te yeni bir yaşam deneyimlemiş olan bizler, hem sözlü olarak ve hem de yaşamlarımızı nasıl yaşadığımızla O’nun sevgisinin ve bağışlayıcılığını anlatmaktayız. Tanıklık etmek budur. Tanıklığımızda etkili olmak için, birkaç temel şeyi hatırlamalıyız:

1) Tanıklığımızın TEMASI İsa Mesih’tir. Pavlus müjdeyi İsa Mesih’in ölümü, gömülmesi ve dirilişi olarak tanımlamıştır (1. Korintliler 15:1-4). Eğer Mesih’in sunduğu kurbanı açıklamıyorsak, o zaman gerçekten müjdeyi paylaşmıyoruz demektir. (Ayrıca bakınız 1. Korintliler 2:2 ve Romalılar 10:9-10.) Bu temanın önemli bir kısmı, İsa Mesih’in kurtuluşa giden birçok yoldan sadece biri değil, tek yol olduğu gerçeğidir. “Yol, gerçek ve yaşam Ben’im. Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez” (Yuhanna 14:6). 

2) Tanıklığımızın GÜCÜ Kutsal Ruh’tur. Bir yaşamı değiştiren Kutsal Ruh’tur (Titus 3:5) ve değişmiş bir yaşam herkesin görebileceği bir şeydir. Tanıklık ederken, duada çok zaman geçirerek Kutsal Ruh’un gücünü kullanmalıyız, böylece ışığımız, başkalarının içimizdeki Tanrı’nın gücünü göreceği şekilde parlar (Matta 5:16).

3) Tanıklığımızın GEÇERLİLİĞİ, yaşayış biçimimizde gösterilecektir. Filipililer 2:15 bizim için şu hedefi belirlemektedir: “Evrendeki yıldızlar gibi parladığınız bu eğri ve sapık kuşağın ortasında kusursuz ve saf, Tanrı’nın lekesiz çocukları olasınız.” Etkili Hıristiyan tanık, yaşamını, Mesih’te kaldığımızda meyvesini sergilediğimiz Kutsal Ruh’un gücüyle kınanmayacak bir şekilde yaşayacaktır (Yuhanna 15:22-23; Galatyalılar 5:1-8 ).

Belki de en önemlisi, müjdeyi başkalarına doğru ve tutarlı bir şekilde sunabilmek için Kutsal Yazılar’ı yeterince bilmemiz gerektiğidir. “İçinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun” (1. Petrus 3:15). Her zaman hazır olmak, gayretli Kutsal Kitap çalışması, Kutsal Yazıları ezberlemek ve Tanrı’ya, kalpleri Rab tarafından kurtuluş mesajını duymak üzere hazırlanmış olanlarla paylaşmak için fırsatlar vermesi için dua etmek anlamına gelir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kaybolmuş bir dünyada nasıl Mesih için etkili bir tanıkolabilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries