settings icon
share icon
Soru

Yaşam Kitabı ile Kuzu’nun Yaşam Kitabı arasında bir fark var mıdır?

Yanıt


Yeni Antlaşma olan İncil’de “yaşam kitabı” sözü sekiz kere geçer ve bunlardan ikisi, özellikle Kuzu olan İsa Mesih’e ait olan yaşam kitabından söz etmektedir. Bu ayetlerden yedisi Vahiy kitabında yer almaktadır. İsimleri yaşam kitabında yazılı olanlar Tanrı’ya ait olanlardır ve sonsuz yaşama erişmişlerdir.

Pavlus, kendisiyle yan yana çalışan emektaşlarının isimlerinin yaşam kitabında yazıldığını söyler (Filipililer 4:3) ve bunu yaparak yine yaşam kitabını sonsuz kurtuluşa sahip olanların bir kaydı olarak tanımlar. Aynı şekilde, Vahiy 3:5’de, yaşam kitabından Rab’be iman edenlerin isimlerinin yazılı olduğu kitap olarak söz eder. Bu kişiler, yeryüzündeki yaşamın sıkıntılarını yenerek kurtuluşlarının gerçek olduğunu kanıtlamış olanlardır. Bu ayet de, bir isim bir kere yaşam kitabına yazıldıktan sonra, İsa’nın onu oradan hiçbir zaman silmeyeceğini açıkça bildirerek sonsuz güvenlik doktrininin doğruluğunu bir kez daha kanıtlar. Vahiy Kitabı’nın bu kısmında kiliselere hitap etmekte olan Rab İsa, Kendisine ait olanları Baba’nın önünde ikrar edeceğine söz vermektedir. Bunun tam aksi olarak, Vahiy 20:15 isimleri yaşam kitabında yazılmamış olanların kaderinin ateş gölü olduğunu bildirir.

Vahiy 13:8 ve 21:27’de, “Kuzu’nun Yaşam Kitabı”ndan söz edildiğini görüyoruz. Burada da bu kitapta yazılı olanlar, İsa Mesih olan Kuzu’nun kanında yıkanmış olanlardır. “Dünyanın kuruluşundan önce boğazlanmış” Kuzu’nun, içinde sunduğu kurban ile kurtarılanların hepsinin yazılı olduğu bir kitabı vardır. Kutsal Kent, Yeni Yeruşalim’e girenler bunlardır (Vahiy 21:10) ve bunlar sonsuza dek cennette Tanrı’yla birlikte yaşayacaklardır. Yaşam Kitabı, Kuzu aracılığıyla sonsuz yaşama sahip olanların hepsinin kayıtlı olduğu kitap olduğundan, yaşam kitabı ve Kuzu’nun Yaşam Kitabı’nın aynı kitap olduğu açıktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Yaşam Kitabı ile Kuzu’nun Yaşam Kitabı arasında bir fark var mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries