settings icon
share icon
Soru

Kutsal Ruh Kimdir?

Yanıt


Kutsal Ruh’un kimliği hakkında epey yanlış anlama vardır. Bazıları Kutsal Ruh’u mistik bir güç olarak görür. Diğerleri ise Kutsal Ruh'u Tanrı'nın Mesih'in takipçilerine sunduğu kişiliği olmayan bir güç olarak görür. Peki Kutsal Kitap, Kutsal Ruh’un kimliği hakkında ne diyor? Basitçe söylemek gerekirse Kutsal Kitap, Kutsal Ruh’un Tanrı olduğunu söyler. Kutsal Kitap bize ayrıca Kutsal Ruh’un ilahi bir Kişi, aklı, duyguları ve iradesi olan bir varlık olduğunu da söyler.

Kutsal Ruh’un Tanrı olduğu gerçeği, Elçilerin İşleri 5:3-4 dahil, birçok Kutsal Kitap ayetinde açıkça görülür. Bu ayette Petrus Hananya’yı neden Kutsal Ruh’a yalan söylediği konusunda sorgular ve ona, “Sen insanlara değil, Tanrı'ya yalan söylemiş oldun” der. Bu ayet, Kutsal Ruh’a karşı yalan söylemenin Tanrı’ya karşı yalan söylemek olduğunun açık bir bildirisidir. Ayrıca Kutsal Ruh'un Tanrı olduğunu Tanrı'nın özelliklerine sahip olmasından da anlayabiliriz. Örneğin, Tanrı’nın her an her yerde oluşu Mezmurlar 139:7-8’de görülür: “Nereye gidebilirim senin Ruhun'dan, nereye kaçabilirim huzurundan? Göklere çıksam, oradasın, ölüler diyarına yatak sersem, yine oradasın.” Bundan sonra 1. Korintliler 2:10-11’de Kutsal Ruh’un “her şeyi bilme” özelliğini görüyoruz: “Oysa Tanrı Ruh aracılığıyla bunları bize açıkladı. Çünkü Ruh her şeyi, Tanrı'nın derin düşüncelerini bile araştırır. İnsanın düşüncelerini, insanın içindeki ruhundan başka kim bilebilir? Bunun gibi, Tanrı'nın düşüncelerini de Tanrı'nın Ruhu'ndan başkası bilemez.”

Kutsal Ruh’un aklı, duyguları ve iradesi olduğundan O’nun gerçekten de ilahi bir Kişi olduğunu bilebiliriz. Kutsal Ruh düşünür ve bilir (1. Korintliler 2:10). Kutsal Ruh kederlenebilir (Efesliler 4:30). Kutsal Ruh bizim için duada aracılık eder (Romalılar 8:26-27). Tanrı’nın isteğine göre kararlar verir (1. Korintliler 12:7-11). Kutsal Ruh Tanrı’dır, Üçlü Birlik’in üçüncü Kişisi’dir. Tanrı olarak Kutsal Ruh, İsa'nın vaat ettiği Yardımcı ve Rehber olarak gerçekten işlev görebilir (Yuhanna 14:16, 26, 15:26).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Ruh Kimdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries