settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap ötenazi hakkında ne der?

Yanıt


Ötenazi çok zor bir konu olabilir. Dengelenmesi zor olan iki taraf vardır. Bir yandan, bir insanın hayatını kendi elimize alıp vaktinden önce sona erdirmek istemeyiz. Diğer yandan bir insanın ölmesine izin verip hayatını sürdürmesi için başka bir şey yapmamaya karar veririz?

Tanrı’nın ötenaziye karşı olduğu sonucuna vardıran ağır basan gerçek Tanrı’nın egemen oluşudur. Fiziksel ölümün kaçınılmaz olduğunu biliyoruz (Mezmur 89:48; İbraniler 9:27). Ancak bir insanın ne zaman ve nasıl öleceği konusunda sadece Tanrı egemendir. Eyüp, Eyüp 30:23’de şöyle tanıklık eder: “Biliyorum, beni ölüme, bütün canlıların toplanacağı yere götüreceksin.” Vaiz 8:8a şöyle bildirir: “Rüzgârı tutup ona egemen olmaya kimsenin gücü yetmediği gibi, ölüm gününe egemen olmaya da kimsenin gücü yetmez.” Ölüm konusunda son sözü Tanrı söyler (ayrıca bkz. 1 Korintliler 15:26, 54-56; İbraniler 2:9, 14-15; Vahiy 21:4). Ötenazi, insanın bu otoriteyi Tanrı’dan almaya çalışmasıdır.

Ölüm doğal bir olaydır. Tanrı bazen bir insanın ölmeden önce uzun bir zaman boyunca acı çekmesine izin verir, başka zamanlarda ise kişinin çektiği acı kısaltılır. Kimse acı çekmekten hoşlanmaz ama bu, bir insanın ölmeye ne zaman hazır olduğunu belirlemeyi doğru kılmaz.

Tanrı’nın amaçları sık sık bir insanın acı çekmesi aracılığıyla bildirilir. “İyi günde mutlu ol, ama kötü günde dikkatle düşün; Tanrı birini öbürü gibi yaptı ki…” (Vaiz 7:14). Romalılar 5:3, “sıkıntı dayanma gücünü yaratır” diye öğretir. Tanrı, çektikleri acının sona ermesi için ölümü isteyenlerle ilgilenir. Tanrı yaşama sonuna kadar bile amaç verir. Sadece Tanrı en iyisinin ne olduğunu bilir ve bir insanın ölümü konusunda bile O’nun zamanlaması kusursuzdur.

Bunun yanı sıra, Kutsal Kitap bizlere bir insanı hayatta tutmak için elimizden gelen her şeyi yapmamızı buyurmaz. Eğer bir insan sadece makinelerle hayatta tutuluyorsa, makineleri durdurup kişinin ölmesine izin vermek ahlaksız bir şey değildir. Eğer bir insan uzun bir zamandır sürekli olarak bitkisel bir hayat yaşıyorsa, o kişinin bedenini hayatta tutan boruları çıkartıp makineleri kapatmak Tanrı için bir suç oluşturmaz. Eğer Tanrı birisini hayatta tutmak istiyorsa, bunu besleyici tüpler ve/veya makinelerin yardımı olmadan yapmaya gücü tamamen yeterlidir.

Bu tür kararlar vermek çok zor ve acı vericidir. Bir doktora sevdiğimiz birisini hayatta tutan mekanizmaları durdurmasını söylemek hiçbir zaman kolay bir şey değildir. Hiçbir zaman hayatı vaktinden önce sona erdirmeyi istememeliyiz ama aynı zamanda hayatı sürdürtmek için de sıradışı yollar denememiz gerekmez. Böyle bir durumla karşı karşıya olan birisine verilecek en iyi öğüt, kendisine bilgelik vermesi için Tanrı’ya dua etmesidir (Yakup 1:5).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap ötenazi hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries