settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap’ın öğretileri hakkında neden bu kadar çok karışıklık vardır?


Tanrı, bize Kendisi ve yollarını öğretmek için Kutsal Kitap’ı vermiştir ve Tanrı karışıklık Tanrısı olmadığından (1. Korintliler 14:33) her türlü karışıklık, dünyanın, benliğin ve şeytanın yıkıcı güçlerinden geliyor olmalıdır. “Dünya,” Tanrı’dan uzak dünya sistemi ve onun Tanrı Sözü’nü anlamayan ve ona aldırmayan halkıdır; “benlik” Hristiyanlar’ın sahip olduğu, üzerlerinden ayrılmayan ve Tanrı yolundaki yaşamlarını bozan günahlı doğadır ve “şeytan” da çoğu zaman kendilerine ışık meleği süsü vererek Tanrı’nın Sözü’nü çarpıtan İblis ve cinlerinden söz eder (2. Korintliler 11:14-15).

Bu güçlerin her biri, insanların aklını Tanrı Sözü konusunda karıştırmak için tek başına ya da birlik içinde hareket edebilir. Ne yazık ki, Kutsal Kitap hakkındaki karışıklık yanlış bir kurtuluş umuduna yol açabilir. İblis, Tanrı Sözü’nün yanlış yorumlarıyla İsa’yı ayartmaya çalışmıştır (Matta 4:1-11). İblis günümüzde de Kutsal Kitap gerçeğini alıp onu yanlış uyarlayarak aynı taktiği kullanmaktadır. İblis, Tanrı Sözü’nü felaketsel sonuçlar oluşturmaya yetecek kadar çarpıtmakta çok beceriklidir.

Bazen Kutsal Kitap’ın ne öğrettiği konusunda kafa karışıklığı olmasının nedeni, iyi olmayan Kutsal Kitap tercümeleridir. Ancak karışıklık daha sık bir biçimde, inanlılar arasındaki dikkatsiz Kutsal Kitap çalışması yöntemleri ve sahte vaizler, öğretmenler ve yazarların doktrinleridir (2. Korintliler 11:12-13). Bu sahte peygamberler, kendi gündemlerini gerçekleştirmek ya da dünyanın düşünce biçimini değiştirmek için ya bilgisizlik ya da planlayarak doğru çevirileri bile alıp onları çarpıtırlar. Tanrı Sözü’nü bize öğretmeleri için tamamen başkalarına güvenmek yerine, Tanrı Sözü’nü kendimiz etüt etmeli ve Kutsal Ruh’a güvenmeliyiz.

Müjde’nin gerçeği konusundaki karışıklık en ölümcülüdür. Kutsal Yazılar, İsa Mesih’in tek yol, tek gerçek ve tek yaşam olduğunu öğrettiği halde (Yuhanna 14:6; Elçilerin İşleri 4:12), kendilerine Hristiyan adı veren birçok insan cenneti başka yollar ya da başka dinler aracılığıyla kazanabileceklerine inanmaktadır. Kargaşaya karşın, gerçek koyunlar Çoban’ın sesini duyacak ve sadece O’nu izleyeceklerdir (Yuhanna 10:27). Çoban’a ait olmayanlar, “sağlam öğretiye katlanamayacaklar. Kulaklarını okşayan sözler duymak için çevrelerine kendi arzularına uygun öğretmenler toplayacaklar”dır (2. Timoteos 4:3). Tanrı bize Kendi Ruhunu ve zaman uygun olsun olmasın Kutsal Kitap gerçeğini alçakgönüllülük ve sabırla bildirmemiz (2. Timoteos 4:2) ve Kendimizi Tanrı’ya makbul, gerçeğin bildirisini doğru kullanan, alnı ak bir işçi olarak sunmaya gayret etmemiz buyruğunu vermiştir (2. Timoteos 2:15). Biz de bunu, Rab İsa dönüp tüm kargaşaları sonlandırana kadar yapacağız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap’ın öğretileri hakkında neden bu kadar çok karışıklık vardır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries