settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap’ı Anlamak Neden Önemlidir?


Kitap Tanrı Sözü olduğundan Kutsal Kitap’ı anlamak önemlidir. Kutsal Kitap’ı açtığımızda Tanrı’nın bize olan mesajını okumaktayızdır. Evrenin Yaratıcısı’nın söylemek istediklerini anlamaktan daha önemli ne olabilir ki?

Kutsal Kitap’ı anlamayı, bir adamın sevdiği kadından gelen bir aşk mektubunu anlamaya çalışmasıyla aynı nedenle isteriz. Tanrı bizi seviyor ve O’nunla olan ilişkimizi yenilememizi arzular (Matta 23:37). Tanrı bize olan sevgisini Kutsal Kitap’ta bildirir (Yuhanna 3:16; 1. Yuhanna 3:1;4:10).

Kutsal Kitap’ı anlamayı, bir askerin komutanından gelen bir emri anlamaya çalışmasıyla aynı nedenle isteriz. Tanrı’nın buyruklarına itaat etmemiz O’nu onurlandırır ve bize yaşam yolunda yol gösterir (Mezmur 119). Bu buyruklar Kutsal Kitap’ta bulunur (Yuhanna 14:15).

Kutsal Kitap’ı anlamayı, bir oto tamircisinin bir tamir kılavuzunu anlamaya çalışmasıyla aynı nedenle isteriz. Dünyada yanlış giden şeyler olur ve Kutsal Kitap sadece sorunu (günah) belirlemekle kalmaz, aynı zamanda çözüme (Mesih’e iman) de işaret eder. “Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır.” (Romalılar 6:23).

Kutsal Kitap’ı anlamayı, bir otomobil sürücüsünün trafik levhalarını anlamaya çalışmasıyla aynı nedenle isteriz. Kutsal Kitap, bize güvenlik ve bilgeliğe giden yolu göstererek bize yaşam boyunca yol gösterir (Mezmur 119:11, 105).

Kutsal Kitap’ı anlamayı, bir fırtınanın yolunda olan birisinin hava raporunu anlamaya çalışmasıyla aynı nedenle isteriz. Kutsal Kitap, yaklaşmakta olan yargı konusunda açık bir uyarıda bulunarak zamanın sonunun nasıl olacağını (Matta 24-25) ve ondan nasıl kaçınabileceğimizi önceden bildirir (Romalılar 8:1).

Kutsal Kitap’ı anlamayı, bir kitap kurdunun en sevdiği yazarın kitaplarını anlamaya çalışmasıyla aynı nedenle isteriz. Kutsal Kitap, Tanrı’nın kişiliği ve yüceliğini Oğlu İsa Mesih’te dışavurulduğu üzere bildirir (Yuhanna 1:1-18). Kutsal Kitap’ı ne kadar okur ve anlarsak Yazarı’nı da daha yakından tanırız.

Filipus Gaza’ya seyahat ederken, Kutsal Ruh onu Yeşaya’dan bir parça okuyan bir adama yönlendirmişti. Filipus adama yaklaşarak ne okuduğunu gördü ve ona çok önemli bir soru sordu: “Acaba okuduklarını anlıyor musun?” (Elçilerin İşleri 8:30). Filipus anlayışın imanın başlangıç noktası olduğunu biliyordu. Kutsal Kitap’ı anlamadan onu hayatımıza uygulayamayız, itaat edemeyiz ya da iman edemeyiz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap’ı anlamak neden önemlidir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries