Kutsal Kitap endişe hakkında ne der?


Soru: Kutsal Kitap endişe hakkında ne der?

Yanıt:
The Kutsal Kitap, Hristiyanlar’ın endişe etmemesi gerektiğini açık bir şekilde öğretir. Filipililer 4:6’da bize, “Hiç kaygılanmayın; her konudaki dileklerinizi, Tanrı'ya dua edip yalvararak şükranla bildirin” diye buyrulmuştur. Bu ayette, tüm ihtiyaç ve endişelerimiz konusunda kaygı duymak yerine onları duada Tanrı’nın önüne taşımamız gerektiğini öğreniyoruz. İsa bizleri giyecek ve yiyecek gibi fiziksel ihtiyaçlarımız konusunda endişe etmekten uzak durmaya teşvik eder. İsa, bizlere göksel Babamız’ın tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacağı konusunda güvence verir (Matta 6:25-34). Bu yüzden hiçbir şey hakkında endişe etmemiz gerekmez.

Demek ki, endişenin inanlının hayatının bir parçası olmaması gerekiyor. Peki kişi endişeyi nasıl yenecektir? 1 Petrus 5:7’de bize, “Bütün kaygılarınızı O'na yükleyin, çünkü O sizi kayırır” talimatı verilmiştir. Tanrı, sorunlar ve yüklerin ağırlığını taşımamızı istemez. Tanrı, bu ayette bize, tüm endişe ve kaygılarımızı Kendisine vermemizi söylemektedir. Tanrı neden bizim sorunlarımızı Kendi üzerine almak istemektedir? Kutsal Kitap, bunun nedeninin Tanrı’nın bizimle ilgilenmesi olduğunu söyler. Tanrı başımıza gelen her şeyle ilgilenir. Hiçbir endişe O’nun ilgisi için fazlasıyla büyük ya da küçük değildir. Sorunlarımızı O’na verdiğimizde, O bize tüm kavrayışı aşan esenliği vermeyi vaat etmiştir (Filipililer 4:7).

Endişe ve kaygı, tabii ki, Kurtarıcı’yı tanımayanların hayatının bir parçası olacaktır. Ama İsa, yaşamlarını Kendisine vermiş olanlara şöyle bir vaatte bulunur: “Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm. Boyunduruğumu yüklenin, benden öğrenin. Çünkü ben yumuşak huylu, alçakgönüllüyüm. Böylece canlarınız rahata kavuşur. Boyunduruğumu taşımak kolay, yüküm hafiftir” (Matta 11:28-30).

English
Türkçe anasayfaya dön
Kutsal Kitap endişe hakkında ne der?

Nasıl yapılacağını öğrenin ...

Tanrı ile sonsuzluk harcamakTanrıdan af al

Navigasyon
Ara
Sor
Müjde
Önemli