settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap’a Neden Kutsal Kitap Deniyor?


Biblia sacra (“kutsal kitaplar”) sözü ilk önce Orta Çağ’da ortaya çıkmıştır. “Kutsal Kitap” sözcüğünün ilk kullanımları İngilizce’de önceleri, hatta en erken kullanımı 1611 yılında Authorized Version’un kapağında yer almıştır. Bu çeviri Amerika’da King James Version olarak bilinir. Göreceğimiz üzere kutsal sözcüğünün birkaç anlamı vardır ve hepsi de Tanrı Sözü’nü tanımlar.

Kutsal sözcüğünün bir anlamı “mübarek, kutsanmış, kutsal”dır. Tanrı, yanan çalıda Musa ile konuştuğunda, ona “Çarıklarını çıkar. Çünkü bastığın yer kutsal topraktır” demişti. Toprak Tanrı’nın oradaki varlığından ötürü kutsal kılınmıştı. Tanrı kutsal olduğundan, söylediği sözler de kutsaldır. Aynı şekilde, Tanrı’nın Musa’ya Sina Dağı’nda verdiği sözler de kutsaldır, tıpkı Tanrı’nın Kutsal Kitap’ta insanlığa verdiği tüm sözlerin kutsal olduğu gibi. Tanrı kusursuz olduğundan, sözleri de kusursuzdur (Mezmur 19:7). Tanrı arı ve doğru olduğu gibi sözleri de öyledir (Mezmur 19:8).

Kutsal Kitap, Kutsal Ruh’un yönetimi ve etkisi altında yazıldığından ötürü de kutsaldır. Kutsal Yazılar’ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır” (2. Timoteos 3:16). “Tanrı esini” olarak çevrilen Grekçe sözcük Theopneustos’dur, theos, sözcüğünden gelir. “Tanrı” ve nefes vermek, üzerine nefesiyle üflemek” anlamına gelir. İngilizce pneumonia sözcüğünü bu Grekçe kökten alırız. Bu yüzden Kutsal Tanrımız, Kutsal Ruh’un kişiliğinde, Kutsal Yazılar’ın kutsal sözlerini Kutsal Kitap’ın yazarlarının her birine gerçekten nefesiyle üfledi. İlahi Yazar kutsaldır, bu yüzden yazdıkları da kutsaldır.

Kutsal sözcüğünün bir başka anlamı da "bir kenara ayırmak”tır. Tanrı, İsrail ulusunu, “kâhinler krallığı, kutsal ulus” olması üzere çağdaşlarından ayrı kıldı (Mısır’dan Çıkış 19:6). Aynı şekilde, Hristiyanlar da Petrus’un tanımladığı gibi karanlıkta yaşayan iman etmeyenlerden ayrı kılınmışlardır: “Ama siz seçilmiş soy, Kral’ın kâhinleri, kutsal ulus, Tanrı’nın öz halkısınız. Sizi karanlıktan şaşılası ışığına çağıran Tanrı’nın erdemlerini duyurmak için seçildiniz.” Kutsallığın bu “bir kenara ayrılmak” yönü, Kutsal Kitap için de geçerlidir çünkü Kutsal Kitap tüm diğerlerinden ayrı kılınmış bir kitaptır. Kutsal Kitap, Tanrı’nın Kendisi tarafından yazılmış olan tek kitaptır ve insanları özgür kılma (Yuhanna 8:32), hayatlarını değiştirme ve onları bilge kılma (Mezmur 19:7), onları kutsallaştırma ve kutsal kılma (Yuhanna 17:17) gücüne sahip olan tek kitaptır. Yaşam, teselli ve umut veren tek kitaptır (Mezmur 119:50) ve sonsuza dek kalıcı olacak tek kitaptır (Matta 5:18).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap’a Neden Kutsal Kitap adı veriliyor?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries