settings icon
share icon
Soru

Ben Kutsal Kitap’a uygun olmayan bir şekilde vaftiz edildim. Yeniden vaftiz edilmem gerekiyor mu?

Yanıt


Kutsal Kitap vaftiz konusunda çok açıktır. Hepimizin anlamamız gereken iki nokta vardır. (1) Vaftizin bir kişinin İsa Mesih’i Kurtarıcısı olarak kabul ettikten, kurtuluş için sadece O’na güvendikten sonra gerçekleşmesi gerekir. (2) Vaftizin suya batırılarak gerçekleştirilmesi gerekir. Vaftiz sözcüğünün harfi anlamı “suya batırmak”tır. Vaftizin simgelediği şey olan, inanlıların Mesih’le birlikte ölüme gömülmesi ve yaşam yeniliğine dirilmesini (Romalılar 6:3-4) yeterli bir şekilde gösteren tek yöntem, suya batırılarak yapılan vaftizdir.

Bu iki anahtar noktayı aklımızda tutarak, Kutsal Kitap’a uygun olmayan bir şekilde vaftiz edilenler ne olacak? Anlaşılır olması için, bunları da iki sınıfa ayırabiliriz. İlk olarak, Hristiyan olmadan önce vaftiz edilenler. Bunlara yaygın örnekler, bebekken vaftiz olanlar ve hayatta daha sonra vaftiz olan ama vaftiz olduklarında İsa’yı gerçekten Kurtarıcı olarak tanımıyor olanlar. Bu durumlarda, evet, böyle bir kişinin kesinlikle yeniden vaftiz edilmesi gerekmektedir. Yine, Kutsal Kitap vaftizin kurtuluştan sonra gerçekleştiğini bildirir. Bir kişi İsa Mesih’e iman aracılığıyla kurtuluşu gerçekten yaşamamışsa vaftiz simgesi anlamını yitirir.

İkinci olarak, Mesih’e iman ettikten sonra ancak suya batırılarak yapılan vaftizden farklı bir şekilde vaftiz olanlar. Bu konu biraz daha zordur. Böyle bir kişinin gerçekten vaftiz olmadığı iddia edilebilir. Eğer su serperek ya da üzerine su dökülerek yapıldıysa, “batırmak” anlamına gelen vaftiz sözcüğünün temel tanımına uymamaktadır. Ancak Kutsal Kitap’ın hiçbir yerinde birisinin “vaftiz” olup da suya batırılmadığı gibi bir durum geçmez. O zaman konu bireysel durum temel alınarak çözülmelidir. Kutsal Kitap’a uygun olmayan bir şekilde vaftiz olan bir inanlı Rab’den bilgelik istemelidir (Yakup 1:5). Eğer inanlının vicdanı emin değilse, vicdanını rahatlatmak için Kutsal Kitap’a uygun olarak yeniden vaftiz olması en iyisi olacaktır (Romalılar 14:23).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ben Kutsal Kitap’a uygun olmayan bir şekilde vaftiz edildim. Yeniden vaftiz edilmem gerekiyor mu?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries