settings icon
share icon
Soru

Kurtuluş Yolu Nedir?

Yanıt


Aç mısınız? Fiziksel açlıktan söz etmiyorum ama hayatınızda bir şeyin daha fazlasını canınız çekiyor mu? İçinizin derinliklerinde hiçbir zaman tatmin olmaz görünen bir şey var mı? Eğer öyleyse, yol İsa’dır! İsa, “Yaşam ekmeği Ben'im. Bana gelen asla acıkmaz, bana iman eden hiçbir zaman susamaz” demiştir (Yuhanna 6:35).

Kafanız karışmış bir halde misiniz? Hayatta bir yol ya da bir amaç bulamıyor gibi misiniz? Kendinizi birisi ışıkları söndürmüş ve elektrik düğmesini bulamıyor gibi mi hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, yol İsa’dır! İsa şöyle bildirmiştir: “Ben dünyanın ışığıyım. Benim ardımdan gelen, asla karanlıkta yürümez, yaşam ışığına sahip olur” (Yuhanna 8:12).

Kendinizi hiç hayatın dışına kilitlenmiş gibi hissediyor musunuz? Birçok kapı deneyip de ardındakilerin sadece boş ve anlamsız şeyler olduğunu mu gördünüz? Tatmin edici bir yaşama giriş yolunu mu arıyorsunuz? Eğer öyleyse, yol İsa’dır! İsa şöyle bildirmiştir: “Kapı Ben'im. Bir kimse benim aracılığımla içeri girerse kurtulur. Girer, çıkar ve otlak bulur” (Yuhanna 10:9).

Başka insanlar sizi her zaman hayal kırıklığına mı uğratıyor? İlişkileriniz şimdiye kadar sığ ve boş mu oldu? Herkes sizden istifade etmeye çalışıyor gibi mi geliyor? Eğer öyleyse, yol İsa’dır. İsa şöyle demiştir: “Ben iyi çobanım. İyi çoban koyunları uğruna canını verir. Ben iyi çobanım. Baba beni tanıdığı, ben de Baba'yı tanıdığım gibi, benimkiler de beni tanır” (Yuhanna 10:11, 14).

Bu yaşamdan sonra ne olacağını merak ediyor musunuz? Yaşamınızı sadece çürüyüp paslanan şeyler için yaşamaktan bıktınız mı? Bazen hayatın anlamı olduğundan kuşku duyduğunuz oluyor mu? Öldükten sonra yaşamak istiyor musunuz? Eğer öyleyse, yol İsa’dır! İsa şöyle bildirmiştir: “Diriliş ve yaşam Ben'im. Bana iman eden kişi ölse de yaşayacaktır. Yaşayan ve bana iman eden asla ölmeyecek” (Yuhanna 11:25-26).

Yol nedir? Gerçek nedir? Yaşam nedir? İsa şöyle yanıt vermiştir: “Yol, gerçek ve yaşam Ben'im. Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez” (Yuhanna 14:6).

Hissettiğiniz açlık, ruhsal açlıktır ve sadece İsa tarafından doyurulabilir. Karanlığı kaldırabilecek olan sadece İsa’dır. Tatmin edici bir yaşamın kapısı İsa’dır. Aradığınız arkadaş ve çoban İsa’dır. İsa, hem bu dünyada, hem de öbür dünyada yaşamdır. Kurtuluşun yolu İsa’dır!

Kendinizi aç hissetmenizin, kendinizi karanlıkta kaybolmuş hissetmenizin, yaşamda anlam bulamamanızın nedeni Tanrı’dan ayrılmış olmanızdır. Kutsal Kitap bize hepimizin günah işlediğimizi ve bu yüzden de Tanrı’dan ayrılmış olduğumuzu söyler (Vaiz 7:20; Romalılar 3:23). Yüreğinizde hissettiğiniz boşluk, hayatınızda eksik olan Tanrı içindir. Bizler Tanrı’yla bir ilişki içinde olmak üzere yaratıldık. Günahımızdan ötürü, bu ilişkiden ayrıldık. Daha da kötüsü, günahımız hem bu, hem de gelecek olan yaşamda olmak üzere bütün sonsuzluk boyunca bizim Tanrı’dan ayrılmamıza neden olacaktır (Romalılar 6:23; Yuhanna 3:36).

Bu sorun nasıl çözülebilir? Yol İsa’dır! İsa bizim günahımızı Kendi üzerine almıştır (2. Korintliler 5:21). İsa bizim hak ettiğimiz cezayı Kendi üzerine alarak bizim yerimize ölmüştür (Romalılar 5:8). Üç gün sonra, İsa ölümden dirilerek günah ve ölüm üzerindeki zaferini kanıtlamıştır (Romalılar 6:4-5). İsa bunu neden mi yapmıştır? İsa bu soruyu Kendisi yanıtlamıştır: “Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur” (Yuhanna 15:13). İsa, bizim yaşayabilmemiz için ölmüştür. Eğer biz, İsa’nın ölümünün bizim günahlarımızın bedeli olduğuna güvenerek, İsa’ya iman edersek, bütün günahlarımız bağışlanır ve temizlenir. Bundan sonra ruhsal açlığımız ortadan kalkar. Işıklar yanar. Tatmin edici bir hayata erişebiliriz. Gerçek en iyi arkadaşımızı ve iyi çobanımızı tanırız. Öldükten sonra yaşama, İsa’yla geçecek sonsuzluk için Cennet’te diriltilmiş bir yaşama sahip olacağımızı biliriz!

“Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun” (Yuhanna 3:16).

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kurtuluş Yolu Nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries