settings icon
share icon
Soru

Kim Kurtulabilir?

Yanıt


İsa, Yuhanna 3:16’da Kendisine iman eden herkesi kurtaracağını açıkça öğretmiştir: “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.” “İman edenlerin hiçbiri” sözü, sizi ve dünyadaki diğer bütün insanları içeriyor.

Kutsal Kitap, kurtuluşun kendi çabalarımıza bağlı olması halinde hiç kimsenin kurtulamayacağını söyler: “Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı” (Romalılar 3:23). Mezmur 143:2 “Çünkü hiçbir canlı senin karşında aklanmaz” diye ekler. Romalılar 3:10 da “Doğru kimse yok, tek kişi bile yok” şeklinde onaylar.

Bizler kendimizi kurtaramayız. Bunun yerine İsa Mesih’e iman ettiğimizde kurtuluruz. Efesliler 2:8–9 şöyle öğretir: “İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı'nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir.” Bizler Tanrı’nın lütfuyla kurtulduk ve lütuf tanımı bakımından hak edilemez bir şeydir. Biz kurtuluşu hak etmeyiz, onu sadece imanla kabul ederiz.

Tanrı’nın lütfu bütün günahları örtmeye yeterlidir (Romalılar 5:20). Kutsal Kitap, günahlı geçmişlerden kurtarılan insanların örnekleriyle doludur. Elçi Pavlus, daha önce cinsel ahlaksızlık, putperestlik, zina, eşcinsellik, hırsızlık, açgözlülük ve sarhoşluk dahil çeşitli günahkâr şartlarda yaşayan Hristiyanlara yazmıştı. Ama Pavlus kurtulduktan sonra, ”... yıkandınız, kutsal kılındınız, Rab İsa Mesih adıyla ve Tanrımız'ın Ruhu aracılığıyla aklandınız” der (1. Korintliler 6:9–11).

Elçi Pavlus'un kendisi de Hristiyanlara zulmetmiş, İstefanos'un ölümünü onaylamış (Elçilerin İşleri 8:1) ve Hıristiyanları tutuklayıp hapse atmıştı (Elçilerin İşleri 8:3). Ancak daha sonra şöyle yazmıştır: “Bir zamanlar O'na küfreden, zalim ve küstah biri olduğum halde bana merhamet edildi. Çünkü ne yaptıysam bilgisizlikten ve imansızlıktan yaptım. Ama Rabbimiz'in lütfu, imanla ve Mesih İsa'da olan sevgiyle birlikte bol bol üzerime döküldü. ‘Mesih İsa günahkârları kurtarmak için dünyaya geldi’ sözü, güvenilir ve her bakımdan kabule layık bir sözdür. Günahkârların en kötüsü benim” (1. Timoteos 1:13–15).

Tanrı Kendi amaçlarına hizmet etmesi için çoğu zaman beklenmedik adayları kurtarmayı seçer. Tanrı, çarmıha gerilmiş ve ölmeden önce sadece birkaç dakikası kalmış bir hırsızı (Luka 23:42–43), kiliseye zulmeden birini (Pavlus’u), Kendisini inkâr eden bir balıkçıyı (Petrus’u), bir Romalı asker ve ailesini (Elçilerin İşleri 10), kaçak bir köleyi (Filimon’daki Onisimos) ve daha başka birçok insanı kurtarmıştı. Kimse Tanrı’nın kurtaramayacağı kadar kötü değildir (bakınız Yeşaya 50:2). İmanla karşılık verip Tanrı’nın karşılıksız armağanı olan sonsuz yaşamı kabul etmeliyiz.

Kim kurtulabilir? Kesin olan bir şey varsa, eğer İsa Mesih’i Kurtarıcınız olarak kabul ederseniz kurtulabilirsiniz! Eğer İsa’yı kurtarıcınız olarak kabul ettiğinizden emin değilseniz şimdi aşağıdakine benzer bir duayla O’nun bu sunusuna olumlu yanıt verebilirsiniz:

“Tanrım, bir günahkâr olduğumu ve cennete hiçbir zaman kendi yaptığım iyi işlerle gidemeyeceğimi anlıyorum. Şu anda İsa Mesih’e, günahlarım için ölen ve bana sonsuz yaşam vermek için ölümden dirilen Tanrı Oğlu olarak iman ediyorum. Lütfen günahlarımı bağışla ve Senin için yaşamama yardım et. Beni kabul edip bana sonsuz yaşam verdiğin için teşekkür ederim.”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kim Kurtulabilir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries