settings icon
share icon
Soru

Kim kurtulabilir? Herhangi bir insan kurtulabilir mi?

Yanıt


İsa, Yuhanna 3:16’da Kendisine iman eden herkesi kurtaracağını açıkça öğretmiştir: “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.” “İman edenlerin hiçbiri” sözü, sizi ve dünyadaki bütün diğer insanları içeriyor.

Kutsal Kitap, eğer kurtuluş bizim kendi çabalarımızı temel alsaydı kimsenin kurtulamayacak olduğunu söyler: “Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı” (Romalılar 3:23). Mezmur 143:2 “Çünkü hiçbir canlı senin karşında aklanmaz” diye buna eklemede bulunur. Romalılar 3:10 da “Doğru kimse yok, tek kişi bile yok” diyerek onaylar.

Bizler kendimizi kurtaramayız. Bunun yerine İsa Mesih’e iman ettiğimizde kurtarılırız. Efesliler 2:8–9 şöyle öğretir: “İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı'nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir.” Bizler Tanrı’nın lütfuyla kurtulduk ve lütuf tanımı bakımından hak edilemez bir şeydir. Biz kurtuluşu hak etmeyiz, onu sadece imanla kabul ederiz.

Tanrı’nın lütfu bütün günahları örtmeye yeterlidir (Romalılar 5:20). Kutsal Kitap, günahlı geçmişlerden kurtarılan insanların örnekleriyle doludur. Elçi Pavlus, daha önce, cinsel ahlaksızlık, putperestlik, zina, homoseksüellik, hırsızlık, açgözlülük ve sarhoşluk dahil çeşitli günahlı durumlarda yaşayan Hristiyanlar’a yazmıştı. Ama Pavlus kurtulduktan sonra, ”... yıkandınız, kutsal kılındınız, Rab İsa Mesih adıyla ve Tanrımız'ın Ruhu aracılığıyla aklandınız” der (1 Korintliler 6:9–11).

Elçi Pavlus kendisi Hristiyanlar’a zulüm eden biriydi, İstefan’ın öldürülmesini onaylamıştı (Elçilerin İşleri 8:1) ve Hristiyanlar’ı tutuklayıp onları hapse attırıyordu (Elçilerin İşleri 8:3). Ancak daha sonra şöyle yazacaktı: “Bir zamanlar O'na küfreden, zalim ve küstah biri olduğum halde bana merhamet edildi. Çünkü ne yaptıysam bilgisizlikten ve imansızlıktan yaptım. Ama Rabbimiz'in lütfu, imanla ve Mesih İsa'da olan sevgiyle birlikte bol bol üzerime döküldü. ‘Mesih İsa günahkârları kurtarmak için dünyaya geldi’ sözü, güvenilir ve her bakımdan kabule layık bir sözdür. Günahkârların en kötüsü benim” (1 Timoteos 1:13–15).

Tanrı amaçlarına hizmet etmeleri için sık sık hiç olası olmayan adayları seçer. Tanrı, çarmıha gerilmiş ve ölmeden önce sadece birkaç dakikası kalmış bir hırsızı (Luka 23:42–43), kiliseye zulmeden birini (Pavlus’u), Kendisini inkâr eden bir balıkçıyı (Petrus’u), bir Romalı asker ve ailesini (Elçilerin İşleri 10), kaçak bir köleyi (Filimon’daki Onisimos) ve daha başka birçok insanı kurtarmıştı. Kimse Tanrı’nın kurtaramayacağı kadar kötü değildir (bakınız Yeşaya 50:2). İmanla karşılık verip Tanrı’nın karşılıksız armağanı olan sonsuz yaşamı kabul etmeliyiz.

Kim kurtulabilir? Kesin olan bir şey varsa, eğer İsa Mesih’i Kurtarıcınız olarak kabul ederseniz siz kurtulabilirsiniz! Eğer İsa’yı kurtarıcınız olarak kabul ettiğinizden emin değilseniz şimdi aşağıdakine benzer bir duayla O’nun bu sunusuna olumlu yanıt verebilirsiniz:

“Tanrım, bir günahkâr olduğumu ve cennete hiçbir zaman kendi yaptığım iyi işler ve sevaplarla gidemeyeceğimi anlıyorum. Şu anda İsa Mesih’e, günahlarım için ölen ve bana sonsuz yaşam vermek için ölümden dirilen Tanrı Oğlu olarak iman ediyorum. Lütfen günahlarımı bağışla ve Senin için yaşamama yardım et. Beni kabul edip bana sonsuz yaşam verdiğin için teşekkür ederim.”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer verdinizse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kim kurtulabilir? Herhangi bir insan kurtulabilir mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries