settings icon
share icon
Soru

Kilise kurmak nedir?

Yanıt


Kilise kurmak, organize edilmiş inanlılar topluluğunu yeni bir lokasyonda kurmaktır. Kilise kurmak, müjdeciliği, yeni inanlıların Mesih’in öğrencileri olarak yetiştirilmesini, kilise önderleri eğitmeyi ve kiliseyi Yeni Antlaşma olan İncil’deki modele göre organize etmeyi içerir. Genelde, süreç bir kilise doktrin bildirisi yazmayı ve toplanılacak bir yer bulma ya da bir bina satın almayı ya da yeni bir bina inşa etmeyi içerir.

Kilise kurmak, daha büyük bir iş olan “misyonlar” içinde özel bir odak noktasıdır. Kilise kuranlar, çabalarını Tanrı Sözü’nü bildirmek ve öğretmekte yoğunlaştırmış olan misyonerlerdir. Farklı özel yetenekleri olan başka misyonerler resmen “kilise kurucular” sayılmazlar ancak öyle olanlara çok değerli hizmetler sağlarlar. Böylesi destekleyici misyonerlere radyo yayıncıları, havacılar, matbaacılar, Kutsal Kitap çevirmenleri ve tıbbi personel de dahildir.

Kilise kurucularının çoğunun nihai hedefi, otonom, kendiliğinden yayılan bir inanlılar topluluğu kurarak Rab’bi bir toplulukta yüceltmektir. Bu hedefe erişildiğinde ve kilise kendi ayakları üzerinde durabilecek duruma geldiğinde, kilise kuran kişiler genelde farklı bir topluma gider ve süreci yeniden başlatır.

Kilise kurmanın odağı Kutsal Kitap temellidir. Elçi Pavlus bir bölgede seyahat ederken her şehirde yerel bir inanlılar topluluğu kurmaya ve önderleri eğitmeye yetecek kadar zaman geçirmeye çalışmıştır (Elçilerin İşleri 14:21-23). Daha sonra onları sağlamlaştırmak ve imanda teşvik etmek için o kiliseleri yeniden ziyaret etmeye çalışmıştır (Elçilerin İşleri 15:41; 1. Selanikliler 3:2). Bundan sonra onun kurduğu kiliseler kendileri misyonerler göndermişler ve böylece kilise kurmak işi devam etmiştir (1. Selanikliler 1:8).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kilise kurmak nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries