settings icon
share icon
Soru

Karizmatik hareket nedir?

Yanıt


Karizmatik hareket, mezhepler arası bir Hristiyan yenilenme hareketidir ve günümüzde Hristiyan dünyasında en popüler olan ve en hızlı büyüyen güçlerden biridir. Hareketin kökleri, 1906 yılına, bir Metodist destekli bir uyanış hareketi olan Los Angeles, Kaliforniya’daki Azusa Sokağı misyonuna uzanır. İnsanlar orada, Elçilerin İşleri 2’de kaydedildiği üzere Pentikost kutlamaları sırasındaki gibi, “Kutsal Ruh’la vaftiz olduklarını” iddia etmişlerdir. İnsanların bilinmeyen dillerde konuşması ve iyileştirme mucizeleri insanları ruhsal bir çılgınlığa uyarmıştır. Bu toplantılara katılan insanlar, şevklerini Amerika Birleşik Devletleri’nin her yanına yaymışlar ve Pentekostal/Karizmatik hareket başlamıştır.

1970’lerin başlarında hareket Avrupa’ya yayılmış ve 1980’lerde büyüyerek içinden birkaç yeni mezhep çıkmıştır. Bu hareketin etkisini, Baptistler, Episkopalyanlar ve Luteryenler gibi birçok başka mezheplerin yanı sıra mezhepsel olmayan kiliselerde de görmek sıra dışı değildir.

Hareket ismini Grekçe charis sözcüğünden alır. Bu sözcük “lütuf” anlamına gelir ve mata sözcüğü de Grekçe’de “armağanlar” anlamına gelir. O zaman charismata, “lütuf armağanları” anlamına gelir. Kutsal Ruh armağanlarının sergilenmesinin, Kutsal Ruh’un orada bulunduğunun bir işareti olduğunu vurgular. Bu armağanlar aynı zamanda Kutsal Kitapsal “karizmler” ya da bir bireye büyük sayıda insan kalabalığı üzerinde bireysel etki ya da yetki vermesi gereken ruhsal armağanlar olarak da bilinir. Bu “karizmler” arasında önde gelen armağanlar, bilinmeyen dillerde konuşmak ve peygamberlik etmektir. Karizmatikler, Kutsal Ruh’un birinci yüzyıl kilisesine açıkça gösteriminin günümüzde de hâlâ yaşanabileceğini ve uygulanabileceğini savunurlar.

Karizmatik hareket en çok, bilinmeyen (glossolali olarak da bilinen *not italik) dillerde konuşmayı ve peygamberlikleri Kutsal Ruh’un kanıtı olarak kabulüyle tanınır. Toplantıların çoğunda “ruhta” dua edilir ve ateşli ilahiler söylenir, dans edilir ve dua ederken eller ve kollar yukarı kaldırılır. Ayrıca hastaları yağla meshetmek de sık sık tapınma toplantılarının bir parçasıdır. Bunlar hareketin büyümesi ve popülerliğinin ana nedenleridir. Büyümek ve popülerlik kesinlikle arzu edilen şeyler olduğu halde, gerçek konusunda bir test olarak kullanılamazlar.

Karizmatik hareket Kutsal Kitap’a uygun mudur sorusu cevaplanmamıştır. Bu soruyu en iyi şekilde şöyle yanıtlayabiliriz: İnsanlığın yaratılışından beri, İblis’in sinsi ana planı basitçe, Tanrı’nın çocuklarıyla Tanrı’nın hatasız Sözü arasına bir örtü koymak olmuştur. Bu, Aden Bahçesi’nde yılan Havva’ya, “Tanrı gerçekten, ‘.....’ dedi mi?” diye sorduğunda başlamıştır (Yaratılış 3:1) ve böylece İblis onlarda Tanrı’nın söylediklerinin yetkisi ve doğruluğu konusunda kuşku yaratmıştır. O günden beri de, Kutsal Kitap’ın hatasızlığı ve yeterliliğine saldırmayı sürdürür. İblis’in bu stratejinin hızını arttırdığı konusunda hiçbir kuşku yoktur (1. Petrus 5:8).

Günümüzde mucizesellik alanında şeytansal etkinliklerin tehdidinin artışına tanık olmaktayız. İblis, Kutsal Kitap’ı bizden almayı başaramadığı yerlerde bizi Kutsal Kitap’tan almaya uğraşır. Bunu basitçe, Hristiyanlar’ın dikkatlerini insanların doğaüstü deneyim iddialarında toplamalarını sağlayarak yapar. Bunun sonucu olarak, başkalarının deneyimlerini arzulayanların Tanrı’nın gerçeği için Kutsal Yazılar’ı araştırmak için ne zamanları, ne de ilgileri olur.

Tanrı’nın mucizeler gerçekleştirdiği inkâr edilemez. Karizmatik harekette gerçekleşenlerden bazıları gerçekten de Kutsal Ruh’un gerçek işi olabilir. Ancak, gerçeğin özü şudur: Mesih’in Bedeni’nin yeni elçilere ihtiyacı yoktur, yeni imanla iyileştirenlere ya da sözde mucizeler yaratan kişilere de ihtiyacı yoktur. Kilisenin ihtiyacı olan şey, Tanrı Sözü’ne dönmek ve Kutsal Ruh’un gücü ve sevgisinde Tanrı’nın isteğini tam olarak bildirmektir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Karizmatik hareket nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries