settings icon
share icon
Soru

İsrail’in zamanın sonundaki rolü nedir?

Yanıt


İsrail’de ya da civarında bir çatışma olduğu her seferinde birçok insan bunu çabucak yaklaşmakta olan zamanın sonunun bir işareti olarak görür. Bu konuyla ilgili sorun, sonunda İsrail’deki çatışmadan yorulabileceğimiz, o kadar ki, gerçek, peygambersel olarak önemli olaylar gerçekleştiğinde bunları anlayamabileceğimizdir. İsrail’deki çatışmanın zamanın sonunun bir işareti olması gerekmez.

İsrail’deki çatışma, İsrail bir ulus olarak var olduğu her zaman bir gerçek olmuştur. İster Mısırlılar, Amalekliler, Midyanlılar, Moavlılar, Ammonlular, Amorlular, Filistliler, Asurlular, Babilliler, Persler, ister Romalılar tarafından olsun, İsrail ulusu komşularından her zaman zulüm görmüştür. Bunun nedeni nedir? Kutsal Kitap’a göre, Tanrı’nın İsrail ulusu için özel bir planı olması ve İblis’in de bu planı bozmak istemesidir. İsrail’in komşularının her zaman İsrail’in yok edilmesini görmeyi istemelerinin nedeni, İblis tarafından esinlendirilen İsrail nefreti ve özellikle de İsrail’in Tanrısı’na olan nefrettir. İster Asur kralı Sanherib, ister Pers yetkilisi Haman, ister Nazi Almanyası lideri Hitler, ister İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat tarafından yapılıyor olsun, İsrail’i tamamen yok etme çabaları her zaman başarısızlığa uğrayacaktır. İsrail’e zulmedenler gelip geçecekler, ancak zulüm Mesih’in ikinci gelişine dek devam edecektir. Bunun sonucu olarak, İsrail’deki çatışmalar, zamanın sonunun çok yakında gerçekleşeceğinin güvenilir bir göstergesi değildir.

Ancak Kutsal Kitap, zamanın sonunda İsrail’de korkunç bir çatışma olacağını söyler. Bu zaman diliminin Sıkıntı, Büyük Sıkıntı ve “Yakup soyu için sıkıntı dönemi” olarak bilinmesinin nedeni budur (Yeremya 30:7). Kutsal Kitap, zamanın sonundaki İsrail için şunları söyler:

Yahudiler büyük kitleler halinde İsrail diyarına döneceklerdir (Yasa’nın Tekrarı 30:3;Yeşaya 43:6; Hezekiel 34:11-13; 36:24; 37:1-14).

Mesih karşıtı, İsrail’le 7 yıllık bir “barış” antlaşması yapacaktır (Yeşaya 28:18; Daniel 9:27).

Yeruşalim’de tapınak yeniden inşa edilecektir (Daniel 9:27; Matta 24:15; 2. Selanikliler 2:3-4; Vahiy 11:1).

Mesih karşıtı, İsrail’le olan antlaşmasını bozacak ve bunun sonucu olarak İsrail dünya çapında zulüm görecektir (Daniel 9:27; 12:1, 11; Zekeriya 11:16; Matta 24:15, 21; Vahiy 12:13). İsrail istila edilecektir (Hezekiel 38-39 bölümler).

İsrail sonunda İsa’yı Mesihleri olarak kabul edecektir (Zekeriya 12:10). İsrail yeniden doğacak, eski haline iade edilecek ve yeniden toplanacaktır (Yeremya 33:8; Hezekiel 11:17; Romalılar 11:26).

Günümüzde İsrail’de çok çalkantı vardır. Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Hamas, İslami Cihat, Hizbullah vs. gibi düşmanları tarafından çevrelenmiş olan İsrail zulüm görmektedir. Ancak İsrail’e karşı bu nefret ve ona yapılan zulümler, zamanın sonunda gerçekleşeceklerin yanında hiç kalır (Matta 24:15-21). En son zulüm dalgası İsrail 1948 yılında bir ulus olarak yeniden kurulduğunda başlamıştır. Birçok Kutsal Kitap peygamberliği bilgini, 1967’deki altı günlük Arap-İsrail savaşının “sonun başlangıcı” olduğuna inanmıştı. Günümüzde İsrail’de gerçekleşenler sonun yakın olduğunu belirtiyor olabilir mi? Evet. Bu gerçekten de sonun yakın olduğu anlamına mı gelir? Hayır. Bunu en iyi İsa’nın Kendisi söylemişti: “Sakın kimse sizi saptırmasın! . . . Savaş gürültüleri, savaş haberleri duyacaksınız. Sakın korkmayın! Bunların olması gerek, ama bu daha son demek değildir” (Matta 24:4-6).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsrail’in zamanın sonundaki rolü nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries