settings icon
share icon
Soru

İslami Mesih karşıtı mı? Mesih karşıtı Müslüman mı olacaktır?

Yanıt


Geçtiğimiz yıllarda Orta Doğu’da artan tansiyonlarla ve özellikle de uç görüşlü Şii Müslümanların On İkinci İmam hakkındaki bildirileri sonucu birçok insan bunun Kutsal Kitap peygamberliğine nasıl uyduğunu sormaya başlamıştır. Bunu yanıtlamak için, ilk önce On İkinci İmam’ın kim olduğunu ve İslamiyet için ne yapması gerektiğini öğrenmeliyiz. İkinci olarak, Şii Müslümanların bu umutlarla ilgili bildirilerini incelemeli ve üçüncü olarak da bu konunun bütününe ışık tutması için Kutsal Kitap’a bakmalıyız.

İslamiyet’in Şii inancı içinde, Allah tarafından atanmış on iki imam ya da ruhsal önder olmuştur. Bunlar, Muhammet’in ölümünden sonra peygamberliğin kendisine geçtiğini iddia eden Muhammed’in kuzeni İmam Ali ile başlamıştır. İ.S. 868 sıralarında, On Birinci İmam’ın oğlu On İkinci İmam Ebu’l Kasım Muhammet (ya da Mehdî el Muntazar) doğmuştu. Babası büyük bir zulüm altında olduğundan Mehdi korunması için saklanabileceği bir yere yollanmıştı. Yaklaşık 6 yaşındayken babası öldürüldüğünde saklandığı yerden kısa bir süreliğine ayrılmış ancak sonra yine saklanmıştır. O zamandan beri mağaralarda saklandığı ve yargı gününden hemen önce doğaüstü bir şekilde dönerek tüm eziyet ve zorbalığı silerek yeryüzüne uyum ve huzur getireceği söylenmiştir. Şii tanrıbiliminde o dünyanın kurtarıcısıdır. Bir yazara göre, Musa’nın itibarı, İsa’nın lütfu ve Eyüp’ün sabrı bir tek kişide, yani Mehdi’de olacaktır.

On İkinci İmam hakkındaki kehanetler, Kutsal Kitap’ın zamanın sonu hakkındaki peygamberlikleriyle çarpıcı bir benzerlik göstermektedir. İslami peygamberliğe göre, Mehdi’nin dönmesinden önce üç yıl devam edecek korkunç dünya kargaşası sırasında birçok olay gerçekleşecektir ve bu kişi yedi yıl boyunca Araplar ve dünya üzerinde hüküm sürecektir. Onun görünmesine iki diriliş eşlik edecektir, bunlardan biri kötülerin, diğeri de doğruların dirilişidir. Şii öğretisine göre, Mehdi’nin liderliği, İsa tarafından kabul edilecek ve İbrahim’in ailesinin iki büyük kolu sonsuza dek yeniden birleşecektir.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat gibi Şii Müslümanlarının bildirileri buna nasıl uymaktadır? Ahmedinejat çok dindar bir Şii’dir ve kendisinin kişisel olarak dünyayı Mehdi’nin gelişine hazırlaması gerektiğini iddia etmektedir. Dünyanın kurtarılabilmesi için, karmaşa ve boyun eğdirilme durumunda olması gerekmektedir ve Ahmedinejat, Allah’ın kendisine bunun yolunu hazırlaması için yol gösterdiğini düşünmektedir. Ahmedinejat, İslamiyet’in düşmanlarını yok etmek hakkında tekrar tekrar bildirilerde bulunmuştur. İran Cumhurbaşkanı ve kabinesi, Mehdi ile, kendilerini O’nun işine adayacaklarına söz verdikleri sözde bir kontrat imzalamışlardır. 2009’un Eylül ayında ABC habercisi Ann Curry kendisine zamanın sonuyla ilgili bildirileri hakkında soru sorduğunda, Ahmedinejat şöyle yanıtlamıştır: “İmam... mantıkla, kültürle ve bilimle gelecek. Artık savaş olmasın diye gelecek. Düşmanlık ve nefret, çatışma olmasın diye gelecek. Herkesi kardeş sevgisi içinde olmaya çağıracak. Tabii ki, İsa Mesih ile geri dönecek. Bu ikisi birlikte geri gelecek. Ve birlikte çalışarak bu dünyayı sevgiyle dolduracaklar.”

Bütün bunların Mesih karşıtı ile ne alakası vardır? 2.Selanikliler 2:3-4’e göre, son günlerde kendisini, tanrı diye anılan ya da tapılan her şeye karşı gelecek kendini hepsinden yüce gösterecek o “yasa tanımaz adam” var olacaktır. Daniel 7’de, Daniel’in, Tanrı’nın peygambersel planında büyük roller oynayacak krallıkları temsil eden dört yaratık görümünü okuyoruz. Dördüncü yaratık, korkunç, ürkütücü, çok güçlüydü ve kendisinden önceki yaratıklara benzemiyordu. Ayrıca diğer boynuzları söken “küçük boynuz”u olan biri olarak da tanımlanmıştır. Bu küçük boynuz sık sık Mesih karşıtı olarak tanımlanmıştır. 25’ci ayette şu şekilde tanımlanmıştır: “Yüceler Yücesi’ni kötüleyen sözler söyleyecek, O’nun kutsallarına baskı yapacak. Belirlenen zamanları, yasaları değiştirmeyi amaçlayacak. Kutsallar üç buçuk yıl için eline teslim edilecekler.” Daniel 8’de, koç ve teke, son günlerde (23-25 ayetler) ortaya çıkacak, birçoklarını yok edecek, Mesih’e karşı duracak ancak yok edilecek bir kralla özdeştir. Daniel 9:27’ de, “Gelecek önderin birçoklarıyla bir haftalık (7 yıllık) sağlam bir antlaşma yapacağı ancak daha sonra büyük yıkımlar getireceği” peygamberlik edilmiştir. Bu Mesih karşıtı kim olacaktır? Bunu kimse kesin olarak bilmemektedir ancak bununla ilgili birçok teori ortaya atılmıştır ve bunlara Arap olması olasılığı da dahildir.

Çeşitli teorilere karşın, Kutsal Kitap ile Şii teolojisi arasında dikkat etmemiz gereken birkaç paralel bulunmaktadır. İlk olarak, Kutsal Kitap, Mesih karşıtının dünyayı yedi yıl boyunca yöneteceğini söyler ve İslamiyet de On İkinci İmam’ın dünyayı yedi yıl boyunca yöneteceğini söyler. İkinci olarak Müslümanlar, On İkinci İmam’ın ortaya çıkmasından önce üç yıllık bir karmaşa olmasını beklerler ve Kutsal Kitap da, Mesih karşıtı’nın Yahudi tapınağını kirleterek kendisini bildirmesinden önce 3.5 yıllık bir Sıkıntı döneminden söz eder. Üçüncü olarak, Mesih karşıtı, barış getirdiğini iddia eden ancak aslında büyük çapta savaşlar getiren bir aldatıcı olarak tanımlanmıştır; On İkinci İmam’ın beklentisinde de, dünyanın geri kalanıyla dev bir savaş yapmak aracılığıyla barış getirmesi vardır.

Mesih karşıtı Müslüman mı olacaktır? Bunu ancak Tanrı bilir. İslami kıyamet bilim ve Hristiyan kıyamet bilim arasında bağlantılar var mıdır? Direkt bağlantıların var olduğu görünmektedir ancak bunlar önce yiğitliğe leke sürdürmemek isteyen kaybedenin bakış açışından, sonra da zaferi kazananın bakış açısından büyük savaşın anlatımını okumak gibidir. Bu şeylerin yerine gelişini görene dek 1. Yuhanna 4:1-4’ün sözlerine kulak vermeliyiz: “Sevgili kardeşlerim, her ruha inanmayın. Tanrı’dan olup olmadıklarını anlamak için ruhları sınayın. Çünkü birçok sahte peygamber dünyanın her yanına yayılmış bulunuyor. İsa Mesih’in beden alıp geldiğini kabul eden her ruh Tanrı’dandır. Tanrı’nın Ruhu’nu bununla tanıyacaksınız. İsa’yı kabul etmeyen hiçbir ruh Tanrı’dan değildir. Böylesi, Mesih Karşıtı’nın ruhudur. Onun geleceğini duydunuz. Zaten o şimdiden dünyadadır. Yavrularım, siz Tanrı’dansınız ve sahte peygamberleri yendiniz. Çünkü sizde olan, dünyadakinden üstündür.”

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İslami Mesih karşıtı mı? Mesih karşıtı Müslüman mı olacaktır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries