settings icon
share icon
Soru

İnsanlar neden İsa’yı Kurtarıcıları olarak kabul etmezler?

Yanıt


İsa’yı kabul ya da ret etme kararı, yaşamın nihai kararıdır. Neden birçok insan İsa’yı reddetmeyi seçer? Büyük bir olasılıkla Mesih’i reddetme konusunda O’nu reddeden insan sayısı kadar birçok farklı neden vardır ama aşağıdaki dört neden genel sınıflandırma görevi görebilirler:

1) Bazı insanlar bir kurtarıcıya ihtiyaçları olduğunu düşünmezler. Bu kişiler kendilerini “temelde iyi” olarak görür ve kendilerinin de tüm insanlar gibi Tanrı’nın önüne kendi şartlarıyla çıkamayacak günahkârlar olduklarını anlamazlar. Ama İsa, “Yol, gerçek ve yaşam Ben'im. Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez” demiştir (Yuhanna 14:6). Mesih’i reddedenler Tanrı’nın önüne çıkıp kendi erdemleriyle kendilerini savunamayacaklardır.

2) Sosyal ret ya da zulüm bazı insanların Mesih’i Kurtarıcı olarak kabul etmelerini engeller. Yuhanna 12:42-43’deki iman etmeyen kişiler, Tanrı’nın isteğini yerine getirmek yerine akranları arasındaki konumlarıyla ilgilendiklerinden Mesih’i kabul etmemişlerdi. Bunlar, konum ve başka insanların saygısına olan sevgileri gözlerini gerçeğe karşı kör etmiş olan Ferisiler’di. ”Çünkü insandan gelen övgüyü, Tanrı'dan gelen övgüden daha çok seviyorlardı.”

3) Bazı insanlar için şimdiki dünyanın sundukları sonsuzlukla ilgili şeylerden daha çekicidir. Matta 19:16-23’de böyle bir adamın öyküsünü okuyoruz. Bu adam, İsa’yla sonsuz bir ilişkiyi kazanmak için yeryüzündeki mal varlığını kaybetmeye razı değildi (ayrıca bakınız 2 Korintliler 4:16-18).

4) Birçok kişi, Kutsal Ruh’un kendilerini Mesih’teki imana çekme çabalarına karşı gelmektedir. İlk kilisenin önderlerinden biri olan İstefan, kendisini öldürmek üzere olanlara şöyle demişti: “Ey dik kafalılar, yürekleri ve kulakları sünnet edilmemiş olanlar! Siz tıpkı atalarınıza benziyorsunuz, her zaman Kutsal Ruh'a karşı direniyorsunuz” (Elçilerin İşleri 7:51). Elçi Pavlus da Elçilerin İşleri 28:23-27’de müjdeyi reddeden bir gruba benzer sözler söylemişti.

İnsanların İsa Mesih’i reddetme nedenleri ne olursa olsun, reddedişlerinin sonsuz sonuçları felakettir. “Başka hiç kimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur” (Elçilerin İşleri 4:12) ve her ne nedenle olursa olsun O’nu reddedenler sonsuzluğu cehennemin dışardalık ve karanlığında “ağlayış ve diş gıcırtısı” içinde geçireceklerdir (Matta 25:30).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İnsanlar neden İsa’yı Kurtarıcıları olarak kabul etmezler?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries