settings icon
share icon
Soru

İsa Mesih'in çarmıhtaki son yedi sözü neydi ve ne anlama gelir?

Yanıt


İsa Mesih'in çarmıhta söylediği son yedi söz şunlardır:

(1) Matta 27:46 bize İsa'nın saat üçe doğru yüksek sesle, "Eli, Eli, lema şevaktani?" yani, "Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?" dediğini bildirir. İsa burada Tanrı dünyanın günahlarını O'nun üzerine koyduğunda ve bundan ötürü de İsa'ya "sırtını döndüğünde" hissettiği terkedilmişlik duygusunu dile getiriyordu. İsa günahın bu ağırlığını hissederken, tüm sonsuzluk boyunca ilk defa Tanrı'dan ayrı olmayı yaşıyordu. Bu ayrıca, Mezmur 22:1'deki peygamberlik sözlerinin de yerine gelmesiydi.

(2) "Baba, onları bağışla. Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar" (Luka 23:34). İsa'yı çarmıha gerenler, O'nu Mesih olarak kabul etmedikleri için yaptıklarının tam olarak ne olduğunun farkında değildiler. İlahi gerçek konusundaki bilgisizlikleri, bağışlanmayı hak ettikleri anlamına gelmiyordu ve Mesih'in onların alayları karşısındaki duası ilahi lütfun sınırsız merhametini dışa vurmaktadır.

(3) İsa ona, "Sana doğrusunu söyleyeyim, sen bugün benimle birlikte cennette olacaksın" dedi (Luka 23:43). Bu bildiride, İsa çarmıhtaki suçlulardan birine, öldüğü zaman cennette İsa'yla birlikte olacağına dair güvence veriyordu. Bu suçlu ölüm saatinde İsa'nın kim olduğunu kabul ederek İsa'ya olan imanını dile getirdiğinden bu ona bahşedilmişti (Luka 23:42).

(4) "Baba, ruhumu ellerine bırakıyorum!" (Luka 23:46). İsa burada, ölmek üzere olduğunu ve Baba'nın O'nun kurbanını sunduğunun göstergesi olarak ruhunu gönüllü olarak Baba'nın ellerine bırakmaktadır. İsa, "kendini lekesiz olarak Tanrı'ya sunmuştur" (İbraniler 9:14).

(5) "Anne, işte oğlun!" dedi. Sonra öğrenciye, "İşte, annen!" dedi. İsa, annesiyle sevdiği öğrenci olan Yuhanna'nın yakınında durduğunu görünce annesini bakması için ona teslim etti. "O andan itibaren bu öğrenci İsa'nın annesini kendi evine aldı" (Yuhanna 19:26-27). İsa bu ayette, her zaman merhamet dolu Oğul olarak, Kendisi öldükten sonra yeryüzündeki annesine bakıldığından emin olmak istiyordu.

(6) "Susadım!" (Yuhanna 19:28 ). İsa burada, Mezmur 69:21'deki Mesihsel peygamberliği yerine getiriyordu: "Yiyeceğime zehir kattılar, sirke içirdiler susadığımda." İsa, susadığını söyleyerek, Romalı askerlerin Kendisine çarmıha gerilmede adet olan sirke vermesini sağlamış ve böylece peygamberliği yerine getirmişti.

(7) "Tamamlandı!" (Yuhanna 19:30 ). İsa'nın son sözleri, çektiği acıların son bulduğu ve Baba'nın yapması için Kendisine vermiş olduğu Müjde'yi bildirme, mucizeler gerçekleştirme ve Tanrı halkı için sonsuz kurtuluşu sağlama işinin bütününün yapıldığı, gerçekleştirildiği, yerine getirildiği anlamına geliyordu. Günah borcu ödenmişti.

English

Türkçe anasayfaya dön
İsa Mesih'in çarmıhtaki son yedi sözü neydi ve ne anlama gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries