settings icon
share icon
Soru

İsa Çarmıha Gerilmeden Önce Nasıl Yargılandı?

Yanıt


İsa tutuklandığı gece, Hanan, Kayafa ve Sanhedrin adı verilen din önderlerinin topluluğu önüne çıkarılmıştı (Yuhanna 18:19-24; Matta 26:57). Bundan sonra Romalı Vali Pilatus'un önüne çıkarıldı (Yuhanna 18:23), Hirodes'e gönderildi (Luka 23:7) ve Pilatus'a geri yollandı (Luka 23:11-12) ve o da sonunda O'nu ölüme mahkum etti.

İsa'nın yargılanmasının din mahkemesinde üç aşama ve Roma mahkemesinde üç aşama olmak üzere altı kısmı vardı. İsa'nın, eski başkâhin olan Hanan'ın, o zamanki başkâhin olan Kayafa ve Sanhedrin önünde mahkemesi görülmüştü. Bu "dini" mahkemelerde Tanrı Oğlu, Mesih olduğunu iddia ederek dine küfür etmekle suçlanmıştı.

Yahudi yetkililerin önündeki dini mahkemeler, Yahudi liderlerin O'ndan nefretinin derecesini gösteriyordu çünkü kendi yasalarının birçoğunu umursamazca hiçe saymışlardı. Yahudi yasasına göre bakıldığında bu mahkemelerde birkaç yasadışı uygulama yapılmıştı. (1) Bayram zamanı hiçbir mahkeme yapılmaması gerekiyordu. (2) Mahkemenin her üyesinin bireysel olarak suçlu bulmak ya da beraat ettirmek için oy vermesi gerekiyordu ama İsa oy birliğiyle suçlu bulunmuştu. (3) Eğer ölüm cezası verilmişse, ceza yerine getirilmeden önce bir gecenin geçmesi gerekiyordu; ancak İsa çarmıha gerilmeden önce sadece birkaç saat geçmişti. (4) Yahudiler'in kimseyi ölüm cezasına çarptırma yetkisi yoktu. (5) Geceleyin hiçbir mahkeme görülemezdi, ancak bu mahkeme gün ağarmadan önce yapılmıştı. (6) Suçlanan kişiye bir avukat verilmesi gerekiyordu ancak İsa'ya bir avukat verilmemişti. (7) Suçlanan kişiye kendi kendini suçlu çıkaracak sorular sorulmaması gerekiyordu ama İsa'ya Mesih olup olmadığı sorulmuştu.

Roma yetkilileri önündeki mahkemeler İsa kırbaçlandıktan sonra Pilatus ile başlamıştı (Yuhanna 18:23). Kendisine karşı yapılan suçlamalar, din mahkemelerinde yapılan suçlamalardan çok farklıydı. İnsanları ayaklanmaya kışkırtmakla, insanlara vergi vermeyi yasaklamakla ve Kral olduğunu iddia etmekle suçlanmıştı. Pilatus İsa'yı öldürmek için bir neden bulmadı, bu yüzden O'nu Hirodes'e gönderdi (Luka 23:7). Hirodes İsa'yla eğlendi ama siyasi sorumluluktan kaçınmak isteyerek İsa'yı Pilatus'a geri gönderdi (Luka 23:11–12). Bu son mahkemeydi, Pilatus Yahudiler'in düşmanlığını gidermeye çalışarak İsa'yı kırbaçlattı. Roma kırbacı, cezalandırılan kişinin sırtının etlerini koparmak üzere tasarlanmış korkunç bir aletti. Pilatus, İsa'nın salınması için son bir çabayla, tutuklu Barabba'nın çarmıha gerilmesini ve İsa'nın salınmasını teklif etti ama fayda etmedi. Kalabalık, Barabba'nın salınmasını ve İsa'nın çarmıha gerilmesini istedi. Pilatus onların isteğini yerine getirip İsa'yı onların isteklerine teslim etti (Luka 23:25). İsa'nın yargılandığı davalar adaletin en üst düzeyde alaya alınışını temsil eder. Dünya tarihinin en masum kişisi olan İsa, suçlu bulundu ve çarmıha gerilme cezasına çarptırıldı.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa Çarmıha Gerilmeden Önce Nasıl Yargılandı?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries