settings icon
share icon
Soru

İsa'nın görünüşü nasıldı?

Yanıt


İsa'nın beden alıp insan olduğunda görünüşünün nasıl olduğu hakkında Kutsal Kitap'ın hiçbir yerinde bir tanım yoktur. Görünüşünü tanımlamaya en çok yaklaşan ayet Yeşaya 53:2b'dir: "Bakılacak biçimden, güzellikten yoksundu.

Gönlümüzü çeken bir görünüşü de yoktu." Bütün bunlar bize, İsa'nın sıradan bir görünüşü olduğunu bildirmektedir. Yeşaya burada, gelecek olan acı çeken Hizmetkâr'ın, mütevazi şartlarda ortaya çıkacağı ve alışılagelmiş kraliyet simgelerinin hiçbirini giymeyeceği ve gerçek kimliğini sadece imanla ayırt edebilen gözlere göstereceği hakkında peygamberlik etmektedir.

Yeşaya ayrıca, Mesih'in görünüşünü çarmıha gerilmesinden önce kırbaçlandığı haliyle tanımlamaktadır. "Biçimi, görünüşü öyle bozuldu ki, insana benzer yanı kalmadı" (Yeşaya 52:14). Bu sözler, Kendisine yapılan insanlık dışı zalimliklerden ötürü artık insana benzemez bir hale geldiğini tanımlamaktadır (Matta 26:67, 27:30; Yuhanna 19:3). Görünüşü o kadar korkunç olmuştu ki insanlar O'nun karşısında dehşete düşmüştü.

Günümüzde İsa'nın resmediliş biçimi büyük bir olasılıkla doğru değildir. İsa Yahudi'ydi, bu yüzden büyük bir olasılıklı esmerdi, gözleri ve saçları koyu renkti. Bu da modern resimlerin birçoğundaki sarışın, mavi gözlü, beyaz tenli İsa'dan çok farklıdır. Açık olan şudur: Eğer İsa'nın görünüşünün gerçekten nasıl olduğunu bilmek bizim için önemli olsaydı, O'nunla üç yılı beraber geçiren Matta, Petrus ve Yuhanna ve Kendi kardeşleri olan Yakup ve Yahuda kesinlikle bize doğru bir tanımda bulunabilirlerdi. Buna karşın İncil'de İsa'nın fiziksel özellikleriyle ilgili hiçbir ayrıntı bulunmamaktadır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa'nın görünüşü nasıldı?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries