settings icon
share icon
Soru

İsa'nın Çocukluğunda Neler Oldu?

Yanıt


Kutsal Kitap, İsa'nın gençliği hakkında bize Luka 2:41-52'den başka bir şey söylemez. Bu olaydan, İsa'nın çocukluğu hakkında bazı şeyler biliyoruz. İlk olarak, dini görevlerini yerine getiren dindar kişilerin çocuğuydu. İnançları gereği, Yusuf ve Meryem, Fısıh Bayramı için Yeruşalim'e yıllık ziyaretlerini yaparlardı. İsa 12 yaşındayken, bayramı kutlamak için O'nu da yanlarında getirdiler. Luka, o günün tipik bir ailesindeki tipik bir çocuğun resmini çizer.

Ayrıca bu anlatımda, İsa'nın tapınakta kalmasının yaramazlık veya itaatsizlik değil, Babası'nın işini yapması gerektiği bilgisinin doğal bir sonucu olduğunu da görüyoruz. Tapınak öğretmenlerini bilgisiyle hayrete düşürmesi, olağanüstü yeteneklerine işaret ederken, büyüklerini dinlemesi ve onlara sorular sorması, O'nun son derece saygılı olduğunu ve kendi yaşındaki bir çocuğa yakışır şekilde öğrenci rolünü üstlendiğini göstermektedir.

Bu olaydan 30 yaşında vaftiz olmasına kadar, İsa'nın gençliği hakkında bildiğimiz tek şey, Yeruşalim'den ayrılıp anne babasıyla Nasıra'ya geri döndüğü ve "onların sözünü dinlediği"dir (Luka 2:51). Beşinci buyruğa itaat ederek yeryüzündeki anne babasına boyun eğme görevini yerine getirdi, bu da Musa'nın Yasası'na tam bir itaatin gerekli bir parçasıydı ve O bunu bizim adımıza gerçekleştirdi. Bunun ötesinde, bildiğimiz tek şey şudur: "İsa bilgelikte ve boyda gelişiyor, Tanrı'nın ve insanların beğenisini kazanıyordu" (Luka 2:52).

Belli ki Tanrı bunları bilmemizin yeterli olduğuna karar vermiştir. İsa'nın gençliğiyle ilgili bazı Kutsal Kitap dışı yazılar vardır (örneğin, Tomas'ın Müjdesi gibi). Ama bu öykülerin gerçek ya da güvenilir olup olmadığını bilmemizin bir yolu yoktur. Tanrı, İsa'nın çocukluğu hakkında bize bu kadarını bildirmeyi seçmiştir, bu yüzden bilmemiz gereken her şeyi bize bildirdiği konusunda O'na güvenmemiz gerekir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa'nın Çocukluğunda Neler Oldu?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries