settings icon
share icon
Soru

İsa'nın çocukluğunda ne olmuştu?

Yanıt


Kutsal Kitap, İsa'nın gençliği hakkında bize Luka 2:41-52'den başka bir şey söylemez. Bu olaydan, İsa'nın çocukluğu hakkında bazı şeyler biliyoruz. İlk olarak, dini görevlerini yerine getiren dindar kişilerin çocuğuydu. İnançları gereği, Yusuf ve Meryem, Fısıh Bayramı için Yeruşalim'e yıllık ziyaretlerini yapmışlardı. Buna ek olarak 12 yaşındaki oğullarını da, 13 yaşında yapılan bar mitzvah törenine [Yahudiler'de yetişkinliğe kabul töreni] hazırlık olarak ilk Bayramı'nı kutlamaya götürmüşlerdi. Burada o zamanki tipik bir ailedeki tipik bir çocuğu görmekteyiz.

Ayrıca bu anlatımda, İsa'nın tapınakta kalmasının yaramazlık ya da itaatsizlik değil, Babası'nın işini yapması gerektiği bilgisinin doğal bir sonucu olduğunu da görüyoruz. Tapınaktaki öğretmenleri bilgeliği ve bilgisiyle şaşırtması da O'nun fevkalade yeteneklerini göstermektedir, büyüklerini dinleyip sorular sorması için tamamen saygılı olduğunu, kendi yaşındaki bir çocuk için uygun olduğu şekilde öğrenci rolünü üstlendiğini göstermektedir.

Bu olaydan 30 yaşında vaftiz olmasına kadar, İsa'nın gençliği hakkında bildiğimiz tek şey, Yeruşalim'den ayrılıp anne babasıyla Nasıra'ya geri döndüğü ve "onların sözünü dinlediği"dir (Luka 2:51). 5'ci buyruğa itaat ederek yeryüzündeki anne babasına boyun eğme görevini yerine getirdi, bu da Musa'nın Yasası'na tam bir itaatin gerekli bir parçasıydı ve O bunu bizim namımıza gerçekleştirdi. Bunun ötesinde, bildiğimiz tek şey şudur: " İsa bilgelikte ve boyda gelişiyor, Tanrı'nın ve insanların beğenisini kazanıyordu" (Luka 2:52).

Belli ki, Tanrı bizim bilmemiz gerekenleri bu kadar olarak belirlemiştir. İsa'nın gençliğiyle ilgili bazı Kutsal Kitap dışı yazılar vardır (örneğin, Tomas'ın Müjdesi gibi). Ama bu öykülerin gerçek ya da güvenilir olup olmadığını bilmemizin bir yolu yoktur. Tanrı, İsa'nın çocukluğu hakkında bize bu kadar bildirimde bulunmayı seçmiştir, bu yüzden bilmemiz gereken her şeyi bize bildirdiği konusunda O'na güvenmemiz lazımdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa'nın çocukluğunda ne olmuştu?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries