settings icon
share icon
Soru

İsa’nın günahlarımız için öldüğü ne anlama gelir?

Yanıt


Basitçe söylemek gerekirse, İsa çarmıhta bizim günahlarımız için ölmeseydi, kimse sonsuz yaşama sahip olamazdı. İsa Kendisi, “Yol, gerçek ve yaşam benim. Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez” demiştir (Yuhanna 14:6). İsa bu bildiride, doğumu, ölümü ve dirilişinin nedenini bildirmiştir: Bu da, oraya kendi başlarına asla gidemeyecek olan günahlı insanlık için cennete gidecek bir yol sağlamaktır.

Tanrı, Adem ve Havva’yı yarattığında, onlar Aden Bahçesi adlı, her bakımdan kusursuzdu ve hakiki bir cennette yaşıyorlardı (Yaratılış 2:15). Tanrı insanı Kendi benzerliğinde yaratmıştır, bunun anlamı onların kendi özgür iradeleriyle kararlar ve seçimler yapma özgürlüğüne sahip olduklarıdır. Yaratılış 3, Adem’le Havva’nın İblis’in ayartmaları ve yalanlarına nasıl yenik düştüğünü anlatır. Bunu yaparak, kendilerine yasak edilmiş olan iyiyi ve kötüyü bilme ağacından yiyerek Tanrı’nın isteğine itaatsizlik ettiler: “Ona, ‘Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin’ diye buyurdu, ‘ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün’” (Yaratılış 2:16-17). Bu insanın işlediği ilk günahtı ve bunun sonucu olarak insanlık, Adem’den miras aldığımız günahlı doğamızdan ötürü hem fiziksel, hem de sonsuz ölüme tabidir.

Tanrı, günah işleyen herkesin hem fiziksel, hem de ruhsal olarak öleceğini bildirmiştir. Bu tüm insanlığın kaderidir. Ama Tanrı, Kendi lütfu ve merhametinde, bize bu ikilemden bir çıkış yolu sağlamıştır, o da Kendi kusursuz Oğlu’nun çarmıhta akıttığı kandır. Tanrı, “Nitekim Kutsal Yasa uyarınca hemen her şey kanla temiz kılınır, kan dökülmeden bağışlama olmaz” diye bildirmiştir (İbraniler 9:22) ama kan akıtılmasıyla kurtuluş sağlanır. Musa’nın Yasası (Mısır’dan Çıkış 20:2-17), insanların Tanrı’nın gözünde “günahsız” ya da “doğru” sayılması için onlara bir yol sağlamıştı: Günah için hayvanların kurban olarak sunulması. Ancak bu kurbanlar sadece geçiciydi ve aslında Mesih’in çarmıhtaki kusursuz, bir kerede ve her zaman için sunulan kurbanının habercisiydiler (İbraniler 10:10).

İsa’nın gelmesinin ve ölmesinin nedeni buydu: Nihai ve son kurban olmak, günahlarımız için kusursuz kurban olmak (Koloseliler 1:22; 1. Petrus 1:19). O’nun aracılığıyla, sonsuz yaşam vaadi, İsa’ya iman edenler için etkin olur, “Oysa İsa Mesih’e olan imana dayanan vaat iman edenlere verilsin diye, Kutsal Yazı bütün dünyayı günahın tutsağı ilan ediyor” (Galatyalılar 3:22). “İman” ve “inanmak” sözcükleri kurtuluşumuz için çok önemlidir. Sonsuz yaşamı, günahlarımız için Mesih’in akıttığı kanına imanımız aracılığıyla alırız. “İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir” (Efesliler 2:8-9).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa’nın günahlarımız için öldüğü ne anlama gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries