settings icon
share icon
Soru

İsa’nın ne zaman geri döneceğini bilmek mümkün müdür?

Yanıt


Matta 24:36-44 şöyle bildirir: “O günü ve saati, ne gökteki melekler, ne de Oğul bilir; Baba’dan başka kimse bilmez... “Bunun için uyanık kalın. Çünkü Rabbiniz’in geleceği günü bilemezsiniz... Bunun için siz de hazır olun! Çünkü İnsanoğlu beklemediğiniz saatte gelecektir.” İlk bakışta, bu ayetler soruya açık bir yanıt sağlıyor gözükür. Hayır, İsa’nın ne zaman geri döneceğini kimse bilemez. Ancak bu ayetler, İsa’nın ne zaman döneceğini kimsenin hiçbir zaman bilemeyeceğini söylemez. Kutsal Kitap bilginlerinin çoğu, şimdi cennette yüceltilmiş olan İsa’nın, ne zaman döneceğini bildiğini söyleyerek “ne de Oğul” sözünün İsa’nın ne zaman geri döneceğini hiçbir zaman bilmeyeceği anlamına gelmediğini söyleyecektir. Aynı şekilde, Matta 24:36-44 o sırada kimsenin İsa’nın ne zaman döneceğini bilemeyeceğini belirttiği halde, Tanrı’nın İsa’nın ne zaman döneceğini gelecekte birisine vahyetmesinin mümkün olduğunu bildiriyor olabilir.

Buna ek olarak, şu sözleri söyleyen Elçilerin İşleri 1:7 de vardır, "Baba’nın kendi yetkisiyle belirlemiş olduğu zamanları ve tarihleri bilmenize gerek yok." Bu sözler, öğrencileri egemenliği İsrail’e o sırada mı vereceğini sorduğunda İsa’nın söylediği sözlerdir. Bu da Matta 24’ün mesajını onaylıyor görünür. İsa’nın ne zaman geri döneceğini bilmek bize düşmez. Ancak bu ayetlerin hangi geri dönüşten söz ettiği sorusu da vardır. Kilisenin göğe alınmasından mı, yoksa Mesih’in İkinci Gelişi’nden mi söz ediyorlar? Hangi geri dönüş bilinemez? Kilisenin göğe alınması mı, yoksa Mesih’in İkinci Gelişi mi? İnanlıların Göğe Alınması çok yakın ve gizemli bir şey olarak sunulduğu halde, İkinci Gelişin zamanlaması potansiyel olarak zamanın sonu hakkındaki peygamberlikler temel alınarak bilinebilir.

Bunu söyledikten sonra, çok açık konuşmalıyız: Tanrı’nın İsa’nın ne zaman geri döneceğini kimseye bildirdiğine inanmıyoruz ve Kutsal Yazılar’da Tanrı’nın İsa’nın ne zaman döneceğini kimseye bildireceğini belirten bir şey görmüyoruz. Matta 24:36-44, İsa’nın zamanında yaşayan insanlara direkt olarak hitap ettiği halde genel bir ilke içerir. İsa’nın ne zaman döneceğini ve çağın sonunun ne zaman olacağını bilmek bize düşmez. Kutsal Kitap hiçbir yerde bizi bu tarihi belirlemeye teşvik etmez. Bunun yerine, “Rabbimiz’in geleceği günü bilemeyeceğimiz için uyanık kalmalıyız” (ayet 42). “İnsanoğlu beklemediğimiz bir saatte geleceği için hazır olmalıyız” (ayet 44). Gelecekte bir noktada birisi O’nun ne zaman geri geleceğini belirleyebilirse İsa’nın sözlerinin gücü azalır. Eğer o gün keşfedilirse, artık “uyanık olmamız” ya da “hazır olmamız” gerekmez. Bu yüzden, Matta 24:36-44’ ün ilkesini aklımızda tutarak, hayır, İsa’nın geri geleceği tarihi kimsenin bilmesi mümkün değildir diyebiliriz.

Bu açık Kutsal Kitap ilkesine karşın, Hristiyanlık tarihi boyunca birçok kişi İsa’nın geri geleceği tarih hakkında peygamberlik etmeye çalışmıştır. Bununla ilgili olarak birçok tarih hakkında peygamberlik edilmiştir ancak bunların hepsi de yanlış çıkmıştır. İsa’nın geri dönüşüyle için belirli tarihler kehanetinde bulunanların hepsinin değilse de çoğunun, başka konularda şaibeli, hatta kafirce doktrinleri olmuştur. Yukarıda da söylenildiği gibi, Matta 24:36 ve Elçilerin İşleri 1:7’nin temelinde, Tanrı, İsa’nın geri geleceği günü hesaplamamızı arzulamaz. Böyle bir işe girişen herkes her şeyden önce yanlış yola sapmıştır.

Buradaki anahtar noktalar şunlardır: (1) Kutsal Kitap hiçbir yerde bizi İsa’nın geri döneceği zamanı keşfetmeye çalışmaya teşvik etmez ve (2) Kutsal Kitap, İsa’nın ne zaman geri döneceğinin belirlenebileceği hiçbir açık bilgi vermez. Kutsal Kitap bizi, İsa’nın ne zaman geri geleceğini belirlemek için hayali ve varsayımsal hesaplar oluşturmak yerine, “uyanık olmaya” ve “hazır olmaya” teşvik eder (Matta 24:42-44). İsa’nın geri döneceği günün bilinmez olması, bizleri her günü Mesih’in dönüşünün yakınlığının ışığı altında yaşayamaya motive etmelidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa’nın ne zaman geri döneceğini bilmek mümkün müdür?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries