settings icon
share icon
Soru

Gerçek tarihsel İsa kimdi?

Yanıt


En çok sorulan sorulardan biri kuşkusuz, "İsa kimdi?" sorusudur. İsa'nın şimdiye kadar dünyanın her yerinde en çok tanınan isim olduğuna şüphe yoktur. 2.5 milyar kadar olan dünyamızın nüfusunun tam üçte biri kendilerine Hristiyan adını vermektedir. Yaklaşık 1.5 milyar olan İslamiyet de, İsa'yı Muhammet'ten sonra ikinci en büyük peygamber sayar. 3.2 milyar kişiden geri kalanı, (yaklaşık olarak dünya nüfusunun yarısı), İsa'nın ismini ya duymuştur ya da O'nun hakkında bir şeyler bilir.

Eğer İsa'nın doğumundan ölümüne kadar olan yaşamının bir özetini yapsaydık, fazla bir şey bilinmediği ortaya çıkardı. Bölge Roma istilası altındayken, Yeruşalim'in güneyinde küçük bir kasaba olan Beytlehem'de Yahudi anne babanın çocuğu olarak doğmuştu. Annesiyle babası, kuzeye Nasıra'ya taşınmışlar ve Kendisi de orada büyümüştü. Bu yüzden O'na "Nasıralı İsa" ismi verilir. Babası marangozdu, bu yüzden İsa büyük bir olasılıkla bu mesleği erken yaşlardan itibaren öğrenmişti. Otuz yaşlarındayken halka hizmetine başlamıştı. On iki şaibeli kişiyi öğrencileri olarak seçmiş ve büyük bir balıkçı kasabası ve Celile Gölü kıyısında bir ticaret merkezi olan Kefernahum merkezli olarak çalışmıştı. Oradan Celile bölgesinde seyahat edip vaazlar vermişti. Yeruşalim'e aralıklı olarak yaptığı seyahatlerde sık sık yakınlardaki Yahudi olmayan ve Samiriyeli bölgelerinden geçerdi.

İsa'nın sıra dışı öğretileri ve yöntemleri birçok kişiyi şaşırtmış ve endişelendirmişti. Hayrete düşüren mucizeleri ve iyileştirmelerine eşlik eden devrimci mesajı büyük bir izleyici kitlesi toplamıştı. Halk arasında popülerliği hızla arttı ve bunun sonucu olarak koyu Yahudi önderlerin dikkatini çekti. Çok geçmeden Yahudi önderler, O'nun başarısını kıskanıp içerlediler. Bu önderlerin birçoğu, O'nun öğretilerini nahoş buldu ve yerleşik dini geleneklerinin ve törenlerinin tehlikede olduğunu düşündü. Çok geçmeden O'nu öldürmek için Romalı yöneticilerle planlar yapmaya başladılar. Bu sıralarda İsa'nın öğrencilerinden biri önemsiz bir para karşılığında O'nu Yahudi önderlerine ele verdi. Bundan kısa bir süre sonra, O'nu tutuklattırdılar. Hızla gerçekleştirilen sahte duruşmalardan sonra O'nu çarmıha gerdirerek öldürttüler.

Ama İsa'nın ölümü, tarihteki birçok başka insanınkinden farklı olarak, O'nun öyküsünün sonu değil, hatta başı oldu. Hristiyanlık, İsa öldükten sonra olanlardan ötürü vardır. Ölümünden üç gün sonra, öğrencileri ve daha başka birçokları O'nun ölümden dirildiğini iddia etmeye başladı. Mezarı boş bulundu, bedeni orada yoktu ve birçok değişik grup insan O'nu değişik yerlerde ve birbirine benzemeyen durumlarda birçok kereler gördü.

Bütün bunların sonucu olarak insanlar İsa'nın Mesih olduğunu ilan etmeye başladı. Dirilişinin sunduğu kurban sayesinde bağışlama mesajını doğruladığını iddia ettiler. "Müjde" olarak bilinen bu iyi haberi ilk önce öldürüldüğü kent olan Yeruşalim'de bildirdiler. Bu yeni izleyiciler çok geçmeden "Yol" olarak tanındı (bkz. Elçilerin İşleri 9:2, 19:9, 23, 24:22) ve sayıları hızla arttı. Kısa bir zaman içinde, müjdenin iman mesajı, bölgenin dışına, Roma'ya kadar ve hatta Roma İmparatorluğu'nun her köşesine yayıldı.

İsa'nın dünya tarihi üzerinde kuşkusuz çok büyük bir etkisi olmuştu. "Gerçek tarihsel İsa" sorusu, en iyi şekilde İsa'nın tarihi etkilemesi incelenerek yanıtlanabilir. İsa'nın eşsiz benzersiz etkisinin tek açıklaması, İsa'nın sadece bir insandan çok daha fazlası olduğudur. İsa, aynen Kutsal Kitap'ın söylediği gibi, beden alıp insan olan Tanrı'dır. Ancak dünyayı yaratan ve tarihin akışını elinde tutan Tanrı, dünyayı böylesine güçlü bir şekilde etkileyebilirdi.

English

Türkçe anasayfaya dön
Gerçek tarihsel İsa kimdi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries