settings icon
share icon
Soru

İsa’nın neden bu kadar çok acı çekmesi gerekmişti?

Yanıt


Yeşaya 52:14 şöyle bildirir: “Birçokları onun karşısında dehşete düşüyor; biçimi, görünüşü öyle bozuldu ki, insana benzer yanı kalmadı.” İsa mahkemesi, Kendisine yapılan işkenceler ve çarmıha gerilmesinde en şiddetli biçimde acı çekti (Matta 27; Mark 15; Luka 23; Yuhanna 19). Çektiği fiziksel acılar çok korkunç olduğu halde bunlar O’nun çektiği ruhsal acılarla kıyaslanınca birer hiçtiler. İkinci Korintliler 5:21 şöyle der: “Tanrı, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı’nın doğruluğu olalım.” İsa’nın üzerinde bütün dünyanın günahları vardı (1 Yuhanna 2:2). İsa’nın, “Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?” diye bağırmasına neden olan şey günahtı (Matta 27:46). Bu yüzden, İsa’nın fiziksel olarak çektiği acılar çok zalimce olduğu halde, bunlar bizim günahlarımızı taşıyıp onların cezasını ödemek için ölmesiyle kıyaslanınca birer hiçtiler (Romalılar 5:8).

Yeşaya İsa’nın çektiği acıları açık bir dille önceden bildirir: “İnsanlarca hor görüldü, yapayalnız bırakıldı. Acılar adamıydı, hastalığı yakından tanıdı. İnsanların yüz çevirdiği biri gibi hor görüldü, Ona değer vermedik. Oysa bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza Ona verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk” (Yeşaya 53:3, 5). Mezmur 22:14-18 de, Mesih’in çekeceği acıları önceden bildiren bir başka güçlü parçadır: “Su gibi dökülüyorum, bütün kemiklerim oynaklarından çıkıyor; yüreğim balmumu gibi içimde eriyor. Gücüm çömlek parçası gibi kurudu, dilim damağıma yapışıyor; beni ölüm toprağına yatırdın. Köpekler kuşatıyor beni, kötüler sürüsü çevremi sarıyor, ellerimi, ayaklarımı deliyorlar. Bütün kemiklerimi sayar oldum, gözlerini dikmiş, bana bakıyorlar. Giysilerimi aralarında paylaşıyor, elbisem için kura çekiyorlar.”

İsa’nın neden bu kadar çok acı çekmesi gerekmişti? Bazıları, İsa’nın çektiği fiziksel işkencelerin bizim günahlarımızdan ötürü çektiği ceza olduğunu düşünür. Bu bir dereceye kadar doğrudur. Ancak İsa’nın çektiği işkenceler aynı zamanda, Tanrı’nın günah için olan cezasından çok insanlığın nefret ve zalimliğini gösterir. Bu amansız işkence ve suiistimalin arkasındaki motivasyonun bir kısmı, İblis’in Tanrı ve İsa’dan kesinlikle nefret etmesiydi. İsa’nın üzerine yüklenen acılar, günahlı insanın kutsal bir Tanrı’ya karşı duyduğu nefret ve öfkenin nihai örneğidir (Romalılar 3:10-18).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa’nın neden bu kadar çok acı çekmesi gerekmişti?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries