settings icon
share icon
Soru

Hipostatik birleşme nedir? İsa aynı zamanda nasıl hem Tanrı, hem de insan olabilir?

Yanıt


Hipostatik birlik, Tanrı Oğul İsa Mesih’in, insan doğası aldığı halde aynı zamanda tamamen Tanrı kalışını tanımlamak için kullanılan terimdir. İsa her zaman Tanrı’ydı (Yuhanna 8:58, 10:30), ama beden alıp insan olmuştu (Yuhanna 1:14). Tanrı doğasına insan doğasının eklenmesinin sonucu Tanrı-adam olan İsa’dır. Hipostatik birleşme sözü, tamamen Tanrı ve tamamen insan olan Kişi’den, yani İsa Mesih’ten söz eder.

İsa’nın insan ve ilahi olan iki doğası birbirinden ayrılamaz. İsa sonsuza dek tamamen Tanrı ve tamamen insan olarak bir Kişi’de iki ayrı doğayı taşıyacak ve Tanrı-adam olacaktır. İsa’nın insanlığı ve tanrılığı birbirine karışmaz, ancak ayrı kimliklerde bir kaybolma olmadan birleşmiştir. İsa bazen insan sınırlılığı içinde (Yuhanna 4:6, 19:28), başka zamanlarda ise Tanrılığı’nın gücünde hareket etmiştir (Yuhanna 11:43; Matta 14:18-21). Her ikisinde de İsa’nın bir tek Kişiliği’nden hareket etmişti. İsa’nın iki doğası, ama bir kişiliği vardı.

Hipostatik birleşme doktrini, İsa’nın aynı zamanda nasıl hem Tanrı, hem de insan olduğunu açıklama çabasıdır. Ancak bu nihai olarak tamamen anlayamayacağımız bir doktrindir. Tanrı’nın nasıl çalıştığını tamamen anlamamız imkânsızdır. Bizler sınırlı akıllara sahip olan insanlarız ve sonsuz Tanrı’yı tamamen anlamayı beklememeliyiz. İsa, annesinin Kendisine Kutsal Ruh’tan hamile kalması anlamında Tanrı’nın Oğlu’dur (Luka 1:35). Ama bu, annesi Kendisine hamile kalmadan önce İsa’nın var olmadığı anlamına gelmez. İsa her zaman var olmuştur (Yuhanna 8:58, 10:30). Annesi İsa’ya hamile kaldığında İsa, Tanrı olmanın yanı sıra insan da olmuştu (Yuhanna 1:1, 14).

İsa hem Tanrı, hem de insandır. İsa her zaman Tanrı olmuştur ama Meryem Kendisine hamile kalana dek insan olmamıştır. İsa bizim çektiğimiz zorluklarda bizimle özdeş olmak için insan haline gelmiştir (İbraniler 2:17) ve daha da önemlisi, bizim günahımızın cezasını ödemek için çarmıhta ölmek üzere bu dünyaya gelmiştir (Filipililer 2:5-11). Özet olarak, hipostatik birlik, İsa’nın tamamen insan ve tamamen Tanrı olduğunu, her iki doğanın da birbiriyle karışmadığını ya da azalmadığını ve O’nun sonsuza dek bir tek birleşik Kişi olduğunu öğretir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hipostatik birleşme nedir? İsa aynı zamanda nasıl hem Tanrı, hem de insan olabilir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries