settings icon
share icon
Soru

İsa’nın Tanrı Oğlu olması ne anlama gelir?

Yanıt


İsa, baba ve oğul denildiğinde, sözün gündelik kullanılışında taşındığı anlamda Tanrı’nın Oğlu değildir. Tanrı evlenip de çocuk sahibi olmadı. İsa, Tanrının insan biçimine büründüğü anlamında Tanrı’nın Oğlu’dur (Yuhanna 1:1, 14). İsa, Kutsal Ruh tarafından Meryem'e gebe bırakıldığı için Tanrı'nın Oğlu'dur. Luka 1:35 şöyle der: “Melek ona şöyle yanıt verdi: "Kutsal Ruh senin üzerine gelecek, Yüceler Yücesi'nin gücü sana gölge salacak. Bunun için doğacak olana kutsal, Tanrı Oğlu denecek.”

Yahudilerin önderleri önünde yapılan mahkeme duruşmasında başkahin, İsa’dan şunu istedi: "Yaşayan Tanrı adına ant içmeni buyuruyorum, söyle bize, Tanrı'nın Oğlu Mesih sen misin?" (Matta 26:63). İsa da şöyle karşılık verdi: "Söylediğin gibidir. Üstelik size şunu söyleyeyim, bundan sonra İnsanoğlu'nun, Kudretli Olan'ın sağında oturduğunu ve göğün bulutları üzerinde geldiğini göreceksiniz" (Matta 26:64). Bunun üzerine Yahudilerin önderleri İsa’yı Tanrıya küfür etmekle suçladılar (Matta 26:65-66). Daha sonra, Romalı vali Pontuslu Pilatus’un önünde Yahudiler şu karşılığı verdiler: “Bizim bir yasamız var, bu yasaya göre O'nun ölmesi gerekir. Çünkü kendisinin Tanrı Oğlu olduğunu ileri sürüyor” (Yuhanna 19:7). Tanrının oğlu olduğunu iddia etmek neden Tanrıya küfür ve ölüm cezasını hak eden bir suç sayılsın? Yahudilerin önderleri, “Tanrı’nın Oğlu” ifadesini kullanan İsa’nın bununla ne demek istediğini çok iyi anladılar. “Tanrı’nın Oğlu” olmak, Tanrı’nın öz yapısına sahip olmak demektir. ‘Tanrı’nın Oğlu’ olan ‘Tanrı’dandır’. Tanrı'yla aynı doğaya sahip olma, gerçekte Tanrı olma iddiası Yahudi liderler için bir küfürdü, bu nedenle Levililer 24:15'e dayanarak İsa'nın ölümünü talep ettiler. İbraniler 1:3 ayeti, bu gerçeği çok açık biçimde dile getiriyor: “Oğul, Tanrı yüceliğinin parıltısı, O'nun varlığının öz görünümüdür...”

Bir başka örnek de Yahuda'nın "mahva giden adam" olarak tanımlandığı Yuhanna 17:12'de bulunabilir. Yuhanna 6:71 bize Yahuda'nın Simun'un oğlu olduğunu söyler. Yuhanna 17:12'de Yahuda'nın "mahva giden adam" olarak tanımlanması ne anlama gelmektedir? Mahvoluş sözcüğü "yıkım, enkaz, harabe" anlamına gelir. Yahuda gerçek anlamda "yıkımın, enkazın ve harabenin" oğlu değildi, ama bunlar Yahuda'nın yaşamının kimliğiydi. Yahuda mahvoluşun bir tezahürüydü. Aynı şekilde İsa da Tanrı'nın Oğlu'dur. Tanrı Oğlu Tanrı'dır. İsa Tanrı'nın vücut bulmuş halidir (Yuhanna 1:1, 14).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa’nın Tanrı Oğlu olması ne anlama gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries