settings icon
share icon
Soru

İsa'nın Baş Kâhin olması ne anlama gelir?

Yanıt


Baş Kâhin, İsa'ya verilen unvanlardan sadece bir tanesidir: Mesih, Kurtarıcı, Tanrı Oğlu, İnsanoğlu, Günahkârların Dostu vb. bu unvanların her biri, O'nun kim olduğunun ve bunun bizim için ne anlama geldiğinin belirli bir yönünü odaklar. İbraniler Kitabı'nda İsa'nın Baş Kâhin olduğu söylenir (İbraniler 2:17; 4:14). "Kâhin" sözcüğünün iki tane ana anlamı vardır. İlk olarak, dini törenleri gerçekleştiren kişi anlamına gelir. İkinci olarak, kutsal olan ve bu törenleri gerçekleştirmek için ayrılmış olan kişi anlamına gelir.

Kutsal Kitap'ta bu sözcüğü gördüğümüz ilk yer, Yaratılış 14'tür. Tanrı'nın dostu, İbrahim, Elam ordusunun ele geçirdiği yeğeni Lut'u kurtarmak için savaşa girmişti. İbrahim Dönüşte, Şalem Kralı ve Yüce Tanrı'nın kâhini Melkisedek tarafından karşılandı. Adı, "doğruluk kralı" anlamına gelen bu adam İbrahim'i ve İbrahim'e zafer veren Tanrı'yı kutsadı. İbrahim bu kutsamaya karşılık, savaş ganimetlerinin toplamının % 10'unu Melkisedek'e verdi. İbrahim bu hareketiyle, Melkisedek'in Tanrı'nın kâhini olarak konumunu kabul etti.

Yıllar sonra, İbrahim'in torununun oğlu Levi, Tanrı tarafından kâhinsel oymağın babası olmak üzere seçilmişti. Yasa Sina Dağı'nda verildiğinde, Levililer, Tanrı'nın Konutu'nun hizmetkârları ve Harun'un ailesi kâhinler olarak seçilmişlerdi. Kâhinler, yasanın talep ettiği birçok kurbanı sunarak halk için Tanrı'ya duada aracılık etmekle sorumluydular. Kâhinler arasında, Baş Kâhin olarak seçilen biri vardı ve o kişi, yılda bir kez, Kefaret Günü'nde Antlaşma Sandığı'nın üzerine kurbanın kanını koymak için En Kutsal Yer'e girerdi (İbraniler 9:7). Mesih gelip günahlarını ortadan kaldırana dek, bu günlük ve yıllık kurbanlarla, halkın günahları geçici olarak örtülüyordu.

İsa'nın bizim Baş Kâhinimiz olduğu. bu önceki iki kâhinlikle ilişkili olarak söylenmektedir. İsa da, Melkisedek gibi Sina Dağı'nda verilen Yasa'dan ayrı olarak bir kâhin olarak atanmıştır (İbraniler 5:6). Levili kâhinler gibi İsa da, bizim günahlarımız için Kendini sunduğunda, Tanrı'nın Yasası'nı tatmin etmek için bir kurban sunmuştu (İbraniler 7:26-27). İsa'nın, sürekli olarak kurbanlar sunan Levili kâhinlerden farklı olarak Kendi kurbanını bir tek kez sunması gerekmişti, böylelikle Kendisi aracılığıyla Tanrı'ya yaklaşan herkese sonsuz kurtuluş sağlamıştı (İbraniler 9:12).

İsa'nın kâhinliği hakkında bir başka önemli nokta da, her kâhinin insanlar arasından seçilmesidir. İsa, sonsuzluktan beri Tanrı olduğu halde, ölmek ve bizim Baş Kâhinimiz olma görevini yerine getirmek için insan haline geldi (İbraniler 2:9). Bir insan olarak, bizim sıkıntılarımızı şahsen anlamak için yaşadığımız tüm zayıflıklar ve ayartmalara tabiydi (İbraniler 4:15). İsa tüm diğer kâhinlerden daha yücedir, bu yüzden İbraniler 4:14'de O'na "Büyük Baş Kâhin" denilmiştir ve bu da bize , "yardım gereksindiğimizde merhamet görmek ve lütuf bulmak üzere Tanrı'nın lütuf tahtına yaklaşma cesaretini" verir (İbraniler 4:16).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa'nın Baş Kâhin olması ne anlama gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries