settings icon
share icon
Soru

İsa, "BEN'İM" Derken Ne Demek İstemişti?

Yanıt


İsa, Ferisiler'in, "Sen kendini kim sanıyorsun?" sorusuna yanıt olarak şöyle dedi: "'Babanız İbrahim günümü göreceği için sevinçle coşmuştu. Gördü ve sevindi.' Yahudiler, 'Sen daha elli yaşında bile değilsin. İbrahim'i de mi gördün?' dediler. İsa, 'Size doğrusunu söyleyeyim, İbrahim doğmadan önce ben varım' dedi. O zaman İsa'yı taşlamak için yerden taş aldılar, ama O gizlenip tapınaktan çıktı." Yahudiler'in İsa'nın "BEN'İM" bildirisine şiddet dolu yanıtı, O'nun neyi ilan ettiğini çok iyi anladıklarını göstermektedir: Kendisini, Tanrı'nın Mısır'dan Çıkış 3:14'de Kendisine verdiği "BEN'İM" unvanıyla özdeşleştiriyordu.

Eğer İsa sadece İbrahim'in zamanından önce var olduğunu söylemek isteseydi, "İbrahim doğmadan önce ben vardım" derdi. İbrahim için kullanılan geçmiş zaman sözcüğü ile İsa için kullanılan şimdiki zaman sözcüğü birbirinden epey farklıdır. Kutsal Ruh tarafından seçilen sözcükler, İbrahim'in "var edildiğini" ama İsa'nın sonsuz geçmişten beri var olduğunu açıkça bildirir (Yuhanna 1:1). Yahudiler'in O'nun ne dediğini anladıkları kesindir, çünkü Kendisini Tanrı'yla eşit yaptığı için O'nu taşlamak üzere taşlar aldılar (Yuhanna 5:18). Böyle bir bildiri, doğru değilse, küfürdü ve Musa'nın Yasası'nın böyle bir küfre verdiği ceza ölümdü (Levililer 24:11-14). Ama İsa küfür etmemişti, O Tanrı'ydı, ve hâlâ da Tanrı'dır. Tanrılığın Baba'yla her bakımdan eşit olan ikinci Kişisi'dir.

İsa, "BEN'İM" sözünü Kendisi hakkındaki yedi bildiride kullanmıştır. Yedisinde de, BEN'İM sözünü, dünyayla olan kurtarma ilişkisini dile getiren harika mecazlarla birleştirmiştir. Bunların hepsi de Yuhanna Kitabı'nda yer alır. Yaşam ekmeği Ben'im (Yuhanna 6:35, 1, 48, 51); Ben dünyanın ışığıyım (Yuhanna 8:12); Ben koyunların Kapısıyım (Yuhanna 10:7,9); Ben iyi çobanım. (Yuhanna 10:11, 14); Diriliş ve yaşam Ben'im (Yuhanna 11:25); Yol, gerçek ve yaşam Ben'im (Yuhanna 14:6); Ben gerçek asmayım (Yuhanna 15:1,5).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa, "BEN'İM" Derken Ne Demek İstemişti?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries