settings icon
share icon
Soru

İnanlıların Göğe Alınması’ndan sonra kurtuluş için ikinci bir fırsat daha olacak mıdır?

Yanıt


Bazı Kutsal Kitap yorumcuları İnanlıların Göğe Alınması'ndan sonra kurtuluş için kesinlikle hiçbir fırsat olmayacağına inanır. Ancak Kutsal Kitap’ta bunu söyleyen hatta ima eden hiçbir ayet yoktur. Sıkıntı zamanında birçok insan Mesih’e iman edecektir. 144,000 Yahudi tanık (Vahiy 7:4) Yahudi inanlılardır. Sıkıntı zamanına kimse Mesih’e iman edemezse, o zaman neden insanların imanları için kafaları kesiliyor (Vahiy 20:4)? Kutsal Yazılar’da, insanların İnanlıların Göğe Alınması’ndan sonra kurtulma fırsatları olmayacağını savunan hiçbir ayet yoktur. Birçok ayet bunun tam tersini belirtir.

Bir başka görüş de, İnanlıların Göğe Alınması’ndan önce Müjde’yi duyup da reddedenlerin kurtulamayacağıdır. Öyleyse, Sıkıntı sırasında kurtulanlar İnanlıların Göğe Alınması’ndan önce Müjde’yi hiç duymamış olanlardır. Bu görüş için “metin sağlaması,” Mesih karşıtının “mahvolanları” kandırmak için mucizeler gerçekleştireceğini ve Tanrı’nın inançsızlıklarında devam etmeleri için onlara Kendisinin “yanıltıcı bir güç” vereceğini söyleyen 2. Selanikliler 2:9-11’dir. Bunun için verilen neden, bu kişilerin, “gerçeği sevmeye ve böylece kurtulmaya yanaşmamalarıdır” (ayet 10). İnanlıların Göğe Alınması’ndan önce Müjde’ye karşı yüreklerini nasırlaştıranların büyük bir olasılıkla aynı şekilde devam edecekleri mümkündür. Ve Mesih karşıtı birçok kişiyi aldatacaktır (Matta 24:5). Ancak, “gerçeği sevmeye yanaşmayanların” İnanlıların Göğe Alınması’ndan önce Müjde’yi duyan insanlardan söz etmesi gerekmiyor. Bu, Tanrı'nın kurtuluşunu herhangi bir zamanda tamamen reddeden herhangi biri olabilir. Bu yüzden Kutsal Yazılar’da bu görüşü destekleyen açık bir kanıt yoktur.

Vahiy 6:9-11 Sıkıntı dönemi sırasında, “Tanrı’nın sözü ve sürdürdükleri tanıklık nedeniyle” şehit edilenlerden söz eder. Bu şehitler Sıkıntı sırasında gördüklerini doğru bir şekilde yorumlayacaklar ve kendileri Müjde’ye inanacak ve başkalarını da tövbe edip iman etmeye çağıracaklardır. Mesih karşıtı ve onu izleyenler, onların müjdeciliğine hoşgörü göstermeyecekler ve onları öldüreceklerdir. Bütün bu şehitler, İnanlıların Göğe Alınması’ndan önce hayatta olan ancak sonrasına kadar inanlı olmayan insanlardır. Bu yüzden İnanlıların Göğe Alınması’ndan sonra Mesih’e iman etmesine fırsat olmalıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İnanlıların Göğe Alınması’ndan sonra kurtuluş için ikinci bir fırsat daha olacak mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries