settings icon
share icon
Soru

Bütün Hristiyanlar neden ikiyüzlü?

Yanıt


“İkiyüzlü” kadar kışkırtıcı bir suçlama belki de yoktur. Ne yazık ki, bazı insanlar bütün Hristiyanlar’ı ikiyüzlü saymakta kendilerini haklı görüyorlar. İkiyüzlü sözcüğü dilimizde de çok bol kullanılır. Bu sözcüğün kökü, “rol yapmak, yalandan yapmak” anlamına gelen Latince hypocrisies sözcüğüdür.

Daha da eski zamanlarda sözcük hem klasik Grekçe’de, hem de Yeni Antlaşma’nın Grekçesi’nde yer almıştı ve o zaman da yine bir rol oynamak, yalandan yapmak anlamlarına gelmiştir.

Rab İsa da bu sözü bu şekilde kullanmıştır. Örneğin, Tanrı’nın egemenliğindeki insanlar için dua, oruç ve sadakanın önemini öğrettiğinde bize ikiyüzlü olan insanların örneklerini izlemememizi söylüyordu (Matta 6:2, 5, 16). Herkesin önünde uzun uzun dua edip, başka insanların oruç tuttuklarının farkına varmaları için aşırı davranışlarda bulunup Tapınak’a ve fakirlere verdikleri yardımları herkesin görüp bilmesini sağlayarak Rab’be sadece dışsal bir bağlantıları olduğunu ortaya koymuşlardı. Ferisiler dramatik rollerini dini erdemleri herkese örnek olarak kullanırken gerçek erdemlerin bulunduğu içsel, kalp dünyası konusunda başarısız olmuşlardı (Matta 23:13-33; Markos 7:20-23).

İsa öğrencilerine hiçbir zaman ikiyüzlü olduklarını söylememişti. Bu isim sadece yanlış düşünen bağnaz kişilere verilmişti. Kendisine ait olanlardan da, “izleyiciler,” “çocuklar,” “koyunlar” ve “kilisesi” olarak söz etmişti. Buna ek olarak Yeni Antlaşma olan İncil’de ikiyüzlülük günahıyla ilgili bir uyarı bulunur (1 Petrus 2:1), Petrus buna “ikiyüzlülük” adını verir ve bu sözü samimiyetsizlik, yapmacıklık anlamında kullanır. İncil ayrıca kilisedeki iki açık ikiyüzlülük örneğini de kaydeder. Elçilerin İşleri 5:1-10’deki anlatımda iki öğrencinin olduklarından daha cömert gözükmeye çalışmaları ortaya konulmuştur. Bu kişilere yaptıklarının karşılığı olarak verilen ceza çok ağır olmuştu. Ayrıca Petrus da, bir grubun Yahudi olmayan inanlılara karşı davranışlarında onlara önder olmakla suçlanmıştı (Galatyalılar 2:13).

Öyleyse, İncil’in öğretilerinden en az iki sonuca varabiliriz. İlk olarak, Hristiyan olduklarını söyleyenler arasında ikiyüzlü kişiler vardır. İsa’nın buğdaylar ve deliceler benzetmesine göre bu kişiler başlangıçtan beri vardı ve çağın sonuna kadar da var olacaktır (Matta 13:18-30). Buna ek olarak, bir elçi bile ikiyüzlülük suçunu işlediyse, “sıradan” Hristiyanlar’ın bu konuda suçsuz olacaklarına inanmak için bir neden yoktur. Aynı ayartılmalara düşmemek için her zaman tetikte olmalıyız (1 Korintliler 10:12).

Tabii ki, Hristiyan olduğunu iddia eden herkes gerçekten Hristiyan değildir. Hristiyanlar arasındaki ünlü ikiyüzlülerin belki de hepsi ya da çoğu aslında öyle gözükmeye çalışarak insanları aldatan kişilerdi. Günümüze dek önde gelen Hristiyan liderler korkunç günahlara düşmüşlerdir. Bazen parasal ve cinsel skandallar Hristiyan toplumunun yakasını bırakmaz. Ancak birkaç kişinin davranışlarını ele alıp onları bütün Hristiyan toplumunu karalamakta kullanmak yerine Hristiyan olduklarını iddia eden bütün o kişilerin gerçekten Hristiyan olup olmadıklarını sormamız gerekmektedir. Kutsal Kitap’taki birçok ayet, gerçekten Mesih’e ait olanların Ruh’un meyvesini sergileyeceklerini vurgular (Galatyalılar 5:22-23). İsa’nın Matta 13’de yer alan tohum ve toprak benzetmesi, Kendisine iman ettiğini söyleyen herkesin içten olmadığını açıklığa kavuşturur. Ne yazık ki, O’na ait olduklarını söyleyen birçok kişi, bir gün O’nun kendilerine, “Sizi hiç tanımadım, uzak durun benden, ey kötülük yapanlar!”(Matta 7:23) dediğini duyduklarında afallayacaklardır.

İkinci olarak, olduklarından daha kutsal görünmeye çalışan insanların Hristiyan olmasının bizi şaşırtmaması gerekir ama kilisenin hemen hemen bütünüyle ikiyüzlülerden oluştuğu sonucuna varamayız. Ancak, İsa’ya iman eden hepimizin, günahımız bağışlandıktan sonra bile, günahkâr kaldığımız kesinlikle kabul edilebilir. Yani günahın sonsuz cezasından kurtarılmış olduğumuz halde (Romalılar 5:1; 6:23), henüz hayatlarımızdaki günahın varlığından kurtarılmadık (1 Yuhanna 1:8-9), ki buna ikiyüzlülük günahı da dahildir. Rab İsa’ya diri imanımız aracılığıyla sonunda kurtarılana dek sürekli olarak günahın gücünü yeneriz (1 Yuhanna 5:4-5).

Bütün Hristiyanlar, Kutsal Kitap’ın öğrettiği standarda göre kusursuz bir şekilde yaşamakta başarısızdır. Ancak, Hristiyan yaşamını yaşamayı gerçekten isteyen ve kendilerine suçlarını gösterip, değiştirip güçlendirmesi için Kutsal Ruh’a git gide daha çok bağımlı olan birçok Hristiyan vardır. Yaşamlarını skandallardan uzak bir şekilde yaşayan büyük Hristiyan kitleleri vardır. Hiçbir Hristiyan kusursuz değildir ama bu yaşamda bir hata yapıp kusursuzluğa erişememek ikiyüzlü olmakla aynı şey değildir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bütün Hristiyanlar neden ikiyüzlü?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries