settings icon
share icon
Soru

İblis cennetten nasıl, neden ve ne zaman düşmüştür?

Yanıt


İblis’in cennetten düşüşü Yeşaya 14:12-14 ve Hezekiel 28:12-18’de simgesel olarak tanımlanmıştır. Bu ayetler, kesin bir biçimde Babil ve Sur kentlerinin krallarından söz ettikleri halde aynı zamanda da, bu kralların arkasındaki ruhsal güçten, yani İblis’ten de söz etmektedir. Bu ayetler, İblis’in neden düştüğünü tanımlar ama düşüşün ne zaman gerçekleştiğini kesin bir şekilde söylemez. Bildiklerimiz şunlardır: Melekler yeryüzü yaratılmadan önce yaratılmışlardı (Eyüp 38:4-7). İblis, Aden Bahçesi’nde Adem’le Havva’yı ayartmadan önce düşmüştü (Yaratılış 3:1-14). Bu yüzden İblis’in düşüşü, melekler yaratıldıktan ve İblis, Aden Bahçesi’nde Adem’le Havva’yı ayartmadan önce gerçekleşmiş olmalıydı. Kutsal Kitap, İblis’in düşüşünün Aden Bahçesi’nde Adem’le Havva’yı ayartmadan birkaç dakika önce mi, birkaç saat önce mi yoksa birkaç gün önce mi gerçekleştiğini kesin bir şekilde söylemez.

Eyüp Kitabı, İblis’in en azından bir süre için, cennete ve Tanrı’nın tahtına hâlâ erişebildiğini söyler. “Bir gün ilahi varlıklar RAB'bin huzuruna çıkmak için geldiklerinde, Şeytan da onlarla geldi. RAB Şeytan'a, ‘Nereden geliyorsun?’ dedi. Şeytan, ‘Dünyada gezip dolaşmaktan’ diye yanıtladı” (Eyüp 1:6-7). Belli ki o sırada, İblis gökle yer arasında hâlâ özgürce hareket ediyor, Tanrı’yla direkt olarak konuşabiliyor ve yaptıklarının hesabını veriyordu. Tanrı’nın bu erişime hangi noktada son verdiği bilinmemektedir.

İblis neden cennetten düşmüştü? İblis gururdan ötürü düşmüştü. Tanrı’nın bir hizmetkârı değil, Tanrı olmayı arzulamıştı. Yeşaya 14:12-15’de yer alan birçok “yapacağım... edeceğim...” türdeki söze dikkat edin. Hezekiel 28:12-15 İblis’i, çok güzel bir melek olarak tanımlar. İblis büyük bir olasılıkla meleklerin en yükseği ve Tanrı’nın yarattığı her şeyin en güzeliydi ancak bu ona yetmiyordu. İblis böyle olmak yerine Tanrı olmayı arzuladı, Tanrı’yı tahtından kovup evrenin yönetimini ele geçirmek istedi. İblis Tanrı olmayı istiyordu ve Aden Bahçesi’nde Adem’le Havva’yı da bu şekilde ayartmış olması ilginçtir (Yaratılış 3:1-5). İblis, cennetten nasıl düşmüştü? Aslında bir düşüş doğru bir tanımlama değildir. Tanrı’nın İblis’i cennetten kovduğunu söylemek çok daha doğru olur (Yeşaya 14:15; Hezekiel 28:16-17). İblis cennetten düşmemiş, aşağıya itilmiştir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İblis cennetten nasıl, neden ve ne zaman düşmüştür?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries