settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan sigortalı olmalı mıdır?

Yanıt


Hristiyanlar sık sık sigortalı olup olmama ve sigortalı olmanın inançsızlık göstergesi mi olduğu sorularına yanıt ararlar. Bu sağlıklı bir sorudur ve inanlıların Kutsal Yazılar’ı inceleyip Kutsal Kitap ile savunabilecekleri bir yanıt bulmaları gerekmektedir.

İlk olarak, Kutsal Kitap’ın açık bir şekilde sigortadan söz etmediğinde hemfikiriz. Tanrı Sözü bir şeyden açık bir şekilde söz etmezse Kutsal Yazılar’ın tüm tanıklığında yer alan ilke ve öğretilere bakmalıyız. Tüm uygun Kutsal Kitap ilkelerini bulduktan sonra farklı inanlılar farklı kişisel inançlara ulaşabilirler. Romalılar 14’cü bölüm, bu tür durumların başkalarının inançlarına saygı gerektirdiğini söyler. Aynı bölümde inanlıların kendi kararlarını verme sorumluluğu yer almaktadır (Romalılar 14:5). Metinde yer alan sözcükler, Tanrı Sözü’nü iyice inceledikten sonra Tanrı yolunda kişisel bir inanç oluşturmamız gerektiğini belirtmektedir. Aynı bölümün son ayeti, karar verdiğimiz şeyin bir iman etkinliği olması gerektiğini bildirir.

Aşağıda bize yol gösteren bazı Kutsal Kitap ilkeleri yer almaktadır. Baştaki yönetime bağlı olmalıyız. Böylece yasa sigortalı olmamızı, örneğin mali sorumluluk sigortamız olmasını gerektirdiğinde bunu yerine getirmeliyiz. Ailelerimize bakmamız gerekmektedir. Bu yüzden, ailelerimizin gelecekteki yararı için ileriyi düşünerek plan yapmalıyız. Bu aynı zamanda anne ya da babanın beklenmedik ve tabii ki istenmedik bir şekilde erken ölümü hakkında hazırlıklı olmayı da içerebilir. Yaşam sigortası imansızlık, para sevgisi, akıllıca planlama ya da belki de parayı bilgece kullanma gibi çeşitli şekillerde görülebilir. Herkesin içinde olduğu durum ve inancı bu alanlarda farklı olabilir. Tanrı’nın önceden planlamadan yana olduğunu kesinlikle biliyoruz. Yusuf ve bilgece planlamasının öyküsü sadece Mısır ulusunu değil, İsrail halkını ve Mesih’in soyunu da kurtarmıştı (Yaratılış 41).

Önemli olan, Tanrı Sözü’nü etüt edip O’na yakararak bu ve hayatın tüm diğer alanlarında ne yapmamızı istediğini O’na sormaktır. İbraniler 11:6 İman olmadan Tanrı'yı hoşnut etmenin olanaksız olduğunu bildirir. Esas sorulacak soru, “Bu Göksel Babamı hoşnut eder mi?” sorusudur. Üzerinde düşünülmesi gereken bir başka ayet de, iyi bir şey yapma fırsatına sahipsek bunu yapmamız gerektiğini yoksa günah işlemiş olacağımızı bildiren Yakup 4:17’dir. Bu konuya değinen bir başka ayet de, başkalarına hizmet etmek istiyorsak buna kendi ailemizle başlamamız gerektiğini söyleyen 1 Timoteos 5:8’dir. Sigorta, bu hedeflere erişmemize yardımcı olmakta iyi ve uygun bir araç olabilir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan sigortalı olmalı mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries