settings icon
share icon
Soru

Hristiyan rüya yorumu mu? Rüyalarımız Tanrı’dan mıdır?

Yanıt


GotQuestions.org bir Hristiyan rüya yorumu hizmeti değildir. Biz rüya yorumu yapmıyoruz. Biz, bir insanın rüyalarının ve bu rüyalarının anlamlarının sadece kendileriyle Tanrı arasında olduğuna kuvvetli bir şekilde inanıyoruz. Tanrı hâlâ rüyalar aracılığıyla konuşuyor mu? Tanrı, Kutsal Yazılar’da insanlarla birçok kereler rüyalarında konuşmuştur. Bunlara örnek olarak, Yakup’un oğlu Yusuf’u (Yaratılış 37:5-10); Meryem’in kocası Yusuf’u (Matta 2:12-22); Süleyman’ı (1 Krallar 3:5-15); ve birkaç başka kişiyi gösterebiliriz (Daniel 2:1, 7:1; Matta 27:19). Yoel Peygamber’in kitabında yer alan (Yoel 2:28) ve elçi Petrus tarafından Elçilerin İşleri 2:17’de aktarılan bir peygamberlik de Tanrı’nın rüyaları kullandığından söz eder. Bu yüzden bu sorunun basit yanıtı şudur: Evet, Tanrı rüyalar aracılığıyla konuşabilir ve konuşur.

Ancak günümüzde bu gerçeği nasıl uyarladığımız konusunda bir farklılık vardır. Kutsal Kitap’ın tamamlandığını ve bize şimdiden sonsuzluğa kadar bilmemiz gereken her şeyi vahyetmiş olduğunu aklımızda tutmalıyız. Bu, Tanrı’nın günümüzde mucizeler yaratmadığı ya da hatta rüyalar aracılığıyla konuşmadığı anlamına gelmez, ancak ister bir rüya, ister bir görüm, bir izlenim ya da “ince yumuşak bir sesle” olsun Tanrı’nın söylediği her şey Kendi Sözü’nde zaten vahyetmiş olduklarına tamamen uyacaktır. Rüyalar, Kutsal Yazılar’ın üzerinde otorite sahibi bir yere konulamaz.

Eğer bir rüya görür ve bu rüyayı size belki de Tanrı’nın verdiğini hissederseniz, Tanrı Sözü’nü dua dolu bir şekilde inceleyin ve rüyanızın Kutsal Yazılar’la uyum içinde olduğundan emin olun. Eğer uyum içindeyse Tanrı’nın rüyanıza karşılık olarak ne yapmanızı istediğini dua dolu bir tutum içinde düşünün (Yakup 1:5). Kutsal Kitap’ta birisi Tanrı’dan bir rüya aldığı her seferinde, Tanrı her zaman rüyanın anlamını o kişiye ya direkt olarak ya da bir melek ya da bir mesajcı aracılığıyla çok açık bir şekilde bildirmiştir (Yaratılış 40:5-11; Daniel 2:45, 4:19). Tanrı bizimle konuştuğunda mesajının açıkça anlaşılmasını sağlar.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan rüya yorumu mu? Rüyalarımız Tanrı’dan mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries