settings icon
share icon
Soru

Hristiyan ruhsallığı nedir?

Yanıt


Ruhsal bakımdan yeniden doğduğumuzda, bizleri kurtuluş günü için mühürleyen Kutsal Ruh’u alırız (Efesliler 1:13; 4:30). İsa, Kutsal Ruh’un bizi “tüm gerçeğe” yönelteceğini vaat etmiştir (Yuhanna 16:13). Bu gerçeğin bir kısmı, Tanrı’yla ilgili şeyleri alıp onları kendi hayatımıza mal etmektir. Bu uygulama yapıldığında, inanlı Kutsal Ruh’un kendisini yönetimi altına almasına karar verir. Gerçek Hristiyan ruhsallığı, ruhsal bakımdan yeniden doğmuş bir inanlının Kutsal Ruh’un hayatını ne kadar yönetmesine izin verdiğini temel alır.

Elçi Pavlus inanlılara Kutsal Ruh’la dolmalarını söyler. “Şarapla sarhoş olmayın, bu sizi sefahate götürür. Bunun yerine Ruh'la dolun” (Efesliler 5:18). Bu ayette kullanılan zaman kipi süreklilik belirttiği için, ayet “Ruh’la dolmaya devam edin” anlamına gelmektedir. Ruh’la dolmak, benlik doğamızın arzularına boyun eğmek yerine Kutsal Ruh’un bizi yönetmesine izin vermek anlamına gelir. Pavlus bu ayette bir kıyaslama yapmaktadır. Bir insan şarabın yönetimi altındayken sarhoştur ve konuşması anlaşılmaz, yürürken dengesi bozulur ve karar verme yeteneği zarar görür. Davranışlarına bakarak bir insanın sarhoş olup olmadığını anlayabileceğimiz gibi, Kutsal Ruh’un yönetimi altında olan yeniden doğmuş bir inanlı da Kutsal Ruh’a ait özellikleri sergileyecektir. Bu özelliklerin neler olduğunu, bunlara “Ruh’un meyvesi” adı verilen Galatyalılar 5:22-23’de görüyoruz. Gerçek Hristiyan ruhsallığı budur ve inanlının içinde ve içinden etkin olan Kutsal Ruh aracılığıyla oluşturulur. Bu karakter kişinin kendi çabasıyla oluşmaz. Kutsal Ruh’un yönetimi altında olan yeniden doğmuş bir inanlı Tanrı’yı hoşnut eden bir biçimde konuşacak, ruhsal yaşamı tutarlı olacak ve verdiği kararlar Tanrı Sözü’nü temel alacaktır.

Bu yüzden, Hristiyan ruhsallığı, Kutsal Ruh’un hayatımızdaki hizmetine kendimizi teslim ederek Rab İsa Mesih’le günlük ilişkimizde “bilmek ve gelişmek” için verdiğimizi bir kararla ilgilidir. Bu da, inanlılar olarak, günahlarımızı itiraf etme aracılığıyla Kutsal Ruh’la iletişim kanalımızı açık tutma kararını almış oluğumuz anlamını gelir (1 Yuhanna 1:9). Günah işleyerek Ruh’u kederlendirdiğimizde (Efesliler 4:30; 1 Yuhanna 1:5-8), kendimizle Tanrı arasında bir engel oluşturmuş oluruz. Ruh’un hizmetine kendimizi teslim ettiğimizde, Tanrı’yla olan ilişkimiz aralıksız olur (1 Selanikliler 5:19). Hristiyan ruhsallığı, Mesih’in Ruhu’yla benlik ve günah tarafından bozulmayan paydaşlık konusunda bir bilinçliliktir. Hristiyan ruhsallığı, yeniden doğmuş bir inanlı, kendisini Kutsal Ruh’un hizmetine teslim etmek için tutarlı ve devam eden bir seçim yaptığında oluşur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan ruhsallığı nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries