settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan bir psikoloğa / psikiyatriste gitmeli midir?

Yanıt


Psikologlar ve psikiyatristler, ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellerdir. İnsanlar çoğu kez bu ikisinin rolü arasındaki farkı anlamaz ve psikoterapist, psikanalizci ya da ruh sağlığı danışmanı gibi diğer ruh sağlığı profesyonelleriyle karıştırır. Çeşitli ruh sağlığı profesyonellikleri vardır ve bunlar birkaç farklı eğitim yolu gerektirir ve birçok tedavi yöntemi kullanır. Psikologların psikoloji alanında doktora yapmaları ve öncelikle araştırma yapmaya, üniversitelerde ders vermeye ve özel muayenehanelerinde çalışmaya odaklanmaları gerekmektedir. Birçok bilişsel ve duygusal değerlendirmeler için testler de yapabilirler. Bir psikiyatrist aslında zihinsel bozukluklar konusunda uzman olan bir tıp doktorudur. İlaç yazabilen ruh sağlığı profesyonelleri sadece psikiyatristlerdir ve ruh sağlığı için farmakolojik tedaviler konusunda eğitilmişlerdir.

İnsanlar disleksi konusunda testler ya da danışmanlık gibi hizmetlere ihtiyaç duyduklarında bir psikoloğa gitmeyi düşünebilirler. Tipik olarak insanlar bir psikiyatriste sevk edilmeden önce bir psikoloğa ya da danışmanlık yapan başka bir profesyonele giderler. Bazı psikiyatristler danışmanlık da yapar ama diğerleri terapi yapan diğer profesyonellerle ortak çalışırken ilaç verir ve ilaçların etkisini takip eder. Her meslekte olduğu gibi bazı psikologlar/psikiyatristler Hristiyan’dır, diğerleri değildir.

Hristiyanlar genelde Kutsal Kitap’ın bu mesleklerle bağlantısını bilmek ister. Gerçek şudur ki, ne psikoloji ne de psikiyatri günahlı ya da yanlış değildir. Her ikisi de geçerli ve yararlı amaçlara hizmet etmektedir. Ruh sağlığı profesyonellerinin hiçbiri Tanrı’nın insanı nasıl yarattığını, aklın nasıl çalıştığını, neden kendimizi belirli bir şekilde hissedip belirli bir şekilde hareket ettiğimizi tamamen anlama kapasitesine sahip değildir. Ruhsal ve duygusal sorunlar hakkında bol miktarda dünyasal ve insan merkezli teori olduğu halde, bu mesleklerde insan zihnini Kutsal Kitap’a uygun bir bakış açısıyla anlamaya çalışan birçok Tanrı yolunda insan bulunmaktadır. Hristiyanlar için, inanlı olduğunu söyleyen, Kutsal Kitap bilgisini dile getirebilen ve Tanrı yolunda bir karakter sergileyen bir profesyonel aramak en iyisidir. Dünyadaki her konuda olduğu gibi, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırt edebilmemiz için aldığımız her öğüt Kutsal Kitap’ın süzgecinden geçmelidir.

Psikoloğa ya da psikiyatriste gitmek yanlış bir şey değildir. Ancak, ruh sağlığı profesyonelleri birçok değişik inanç sisteminden ve geçmişten gelir. Hristiyan psikologlar ve psikiyatristler bile kusursuz yanıtlar veremeyebilir ya da Kutsal Kitap bilgilerinin bir alanında zayıf olabilirler. Bizi rahatsız eden her şey için ilk yanıtımızın Tanrı Sözü olduğunu unutmayın. Neyin yararlı olduğunu, neyin bizi yanlış yola götürdüğünü ayırt etmek için gerçekle silahlanmak elzemdir (Efesliler 6:11-17; 1 Korintliler 2:15-16). Her inanlı, kendi kişisel büyümesi ve ayırt edişi için Kutsal Kitap’ı etüt etme konusunda şahsen sorumludur. Kutsal Ruh, bizleri İsa Mesih’in benzerliğine dönüştürmek için Tanrı Sözü’nü kullanacaktır ve bu da tüm Hristiyanlar için nihai hedeftir (Efesliler 5:1-2; Koloseliler 3:3).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan bir psikoloğa / psikiyatriste gitmeli midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries