settings icon
share icon
Soru

Tanrı Hristiyanlar’ın oy kullanmasını bekler mi?

Yanıt


Bizler, her Hristiyan’ın oy kullanmasının ve Hristiyan ilkelerini savunan liderler için oy kullanmasının bir görev ve sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Tanrı kesinlikle yönetimdedir ama bu, bizim O’nun isteğinin gerçekleşmesi için hiçbir şey yapmamız gerekmediği anlamına gelmez. Kutsal Kitap bize üst yöneticiler için dua etmemizi buyurur (1 Timoteos 2:1-4). Politika ve önderlik bakımından, Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın zaman zaman seçtiğimiz liderlerden ötürü hoşnut olmadığı konusunda kanıt yer almaktadır (Hoşea 8:4). Günahın dünyayı kavramışlığının kanıtı her yerdedir. Yeryüzünde çekilen acıların çoğu, Tanrı yolunda olmayan liderlerden ötürüdür (Süleyman’ın Özdeyişleri 28:12). Kutsal Yazılar, Hristiyanlar’a yasal yetkililerin istekleri Rab’bin buyruklarına aykırı olmadığı sürece onlara itaat etmeleri talimatını verir (Elçilerin İşleri 5:27-29; Romalılar 13:1-7). Yeniden doğmuş inanlılar olarak, kendileri de Yaratıcı tarafından yönetilecek olan liderler seçmeye çalışmalıyız (1 Samuel 12:13-25). Kutsal Kitap’ın yaşam, aile, evlilik ya da iman konusundaki buyruklarına aykırı hareket eden adaylar ya da teklifler asla desteklenmemelidir (Süleyman’ın Özdeyişleri 14:34). Hristiyanlar, duada kendilerine yol gösterildiği şekilde ve hem Tanrı Sözü, hem de oy pusulasındaki seçeneklerin gerçeklerini etüt ederek oy kullanmalıdır.

Bu dünyanın birçok ülkesinde Hristiyanlar baskı ve zulüm altında. Değiştirme konusunda hiçbir güçleri olmayan ve inançlarından nefret edip seslerini susturan hükümetler altında acı çekiyorlar. Bu inanlılar, kendi hayatlarını riske atarak İsa Mesih’in müjdesini bildirmekte. A.B.D.’de, Hristiyanlar canları ya da aileleri için endişe duymadan konuşma ve liderlerini seçme hakkıyla bereketlenmiştir. A.B.D.’de son seçimlerde, Hristiyan olduğunu söyleyenlerin 5’de 2’si bu hakkı garanti sayarak oy kullanmadı. Hristiyan olduklarını söyleyip oy verme hakkına sahip olanların 5’de 1’i oy vermek için kayıt bile olmadı.

Çağımızda ve günümüzde Mesih’in ismini ve mesajını kamudan tamamen çıkartmak isteyen birçok kişi var. Oy kullanmak, Tanrı yolundaki bir hükümeti desteklemek, korumak ve sürdürmek için bir fırsattır. Bu fırsatı kullanmamak, Mesih’in ismini kötüleyenlerin hayatlarımızda istediklerini yapmalarına izin vermek anlamına gelir. Seçtiğimiz ya da gitmelerini sağlamak için hiçbir şey yapmadığımız liderler özgürlüklerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Tapınma ve müjdeyi yayma hakkımızı korumayı da seçebilirler, onları kısıtlamayı da. Ulusumuzu doğruluğa da götürebilirler, ahlaksal bir felakete de. Hristiyanlar olarak, bize buyrulduğu üzere vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmemiz gerektir (Matta 22:21).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı Hristiyanlar’ın oy kullanmasını bekler mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries