settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap Hristiyan orucu hakkında ne der?

Yanıt


Kutsal Yazılar, Hristiyanlar’a oruç tutmalarını buyurmaz. Tanrı, Hristiyanlar’dan oruç tutmalarını istemez ve onlardan bunu talep etmez. Ama Kutsal Kitap aynı zamanda orucu, iyi, yararlı ve hayırlı bir şey olarak sunar. Elçilerin İşleri Kitabı, inanlıların önemli kararlar vermeden önce oruç tuttuklarını kaydeder (Elçilerin İşleri 13:2, 14:23). Oruç ve dua sık sık birbiriyle bağlantılıdır (Luka 2:37; 5:33). Oruçta, fazlasıyla sık bir biçimde yemek yenmemesi konusuna odaklanılır. Bunun yerine orucun amacı, gözlerimizi bu dünyadaki şeylerden çekip tamamen Tanrı’ya odaklanmak olmalıdır. Oruç tutmak, Tanrı’ya ve kendimize O’nunla ilişkimiz hakkında ciddi olduğumuzu göstermenin bir yoludur. Oruç, yeni bir bakış açısı kazanmamıza ve Tanrı’ya güvenimizin yenilenmesine yardımcı olur.

Kutsal Yazılar’da oruç hemen hemen her zaman yemek yememekle ilgili bir şey olduğu halde, oruç tutmanın başka biçimleri de vardır. Dikkatimizi Tanrı’da toplamak için geçici olarak vazgeçilen her şey bir oruç sayılır (1 Korintliler 7:1-5). Oruç, özellikle de yemek yenmediği zaman, belirli bir süreyle sınırlı olmalıdır. Uzun zaman yemek yememek bedene zarar verebilir. Oruç bedeni cezalandırmak için değil, dikkatimizi yeniden Tanrı’ya yöneltmek amacıyla yapılan bir şeydir. Oruç, bir “diyet yöntemi” olarak da görülmemelidir. Kutsal Kitap’a uygun orucun amacı, kilo vermek değil, Tanrı’yla daha derin bir paydaşlık içine girmektir. Herkes oruç tutabilir ama, örneğin, şeker hastalığı olanlar gibi, bazı kişilerin yiyecek orucu tutması mümkün olmayabilir. Ama herkesin, Tanrı’ya daha çok yaklaşmak için geçici olarak vazgeçebileceği bir şey bulunabilir.

Gözlerimizi bu dünyadan çekerek, dikkatimizi daha başarılı bir şekilde Mesih’e verebiliriz. Oruç tutmak, Tanrı’nın istediğimiz şeyi yapmasını sağlama yolu değildir. Oruç, Tanrı’yı değil, bizi değiştirir. Oruç, başkalarından daha ruhsal gözükme yolu da değildir. Orucun alçakgönüllü bir ruhla ve sevinçli bir tutumla yapılması gerekir. Matta 6:16-18 şöyle bildirir: “Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır. Siz oruç tuttuğunuz zaman, başınıza yağ sürüp yüzünüzü yıkayın. Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Babanız'a oruçlu görünesiniz. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.”

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap Hristiyan orucu hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries