settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap ölülerin yakılması hakkında ne der? Hristiyan ölüler yakılmalı mıdır?

Yanıt


Kutsal Kitap ölülerin yakılması hakkında belirli bir öğretide bulunmaz. Eski Antlaşma’da insanların yakılarak öldürüldüğü (1 Krallar 16:18; 2 Krallar 21:6) ve insan kemiklerinin yakıldığı iki olay yer almaktadır (2 Krallar 23:16-20) ama bunlar ölülerin yakılmasına örnekler değildir. 2 Krallar 23:16-20’de bir sunağın üzerinde insan kemiklerinin yakılmasının sunağı kirletmesi ilginçtir. Aynı zamanda, Eski Antlaşma yasasının hiçbir yerinde ölmüş bir insanın yakılması buyrulmaz, ölüsü yakılan birisi için de bir lanet ya da bir yargı bulunmaz.

Kutsal Kitap zamanlarında ölü yakılması uygulaması vardı ama bu İsrailliler ya da Yeni Antlaşma inanlıları tarafından yaygın olarak vazedilen bir şey değildi. Kutsal Kitap zamanlarındaki kültürlerde, bir mezara ya da bir mağara gömülme ya toprağa gömülme bir insanın vücudunu ortadan kaldırmanın yaygın bir biçimiydi (Yaratılış 23:19; 35:4; 2 Tarihler 16:14; Matta 27:60-66). Yaygın uygulama gömme olduğu halde Kutsal Kitap’ın hiçbir yerinde gömmenin bir bedeni ortadan kaldırmanın tek izin verilir yöntemi olduğu buyrulmaz.

Öldükten sonra yakılmak bir Hristiyan’ın üzerinde düşünebileceği bir şey midir? Yine, Kutsal Kitap’ta ölülerin yakılmasına karşı açık bir buyruk olmadığını söylemek istiyorum. Bazı inanlılar, Tanrı’nın bir gün bedenlerimizi diriltip onları canımızla/ruhumuzla yeniden birleştireceğini kabul etmediğini temel alarak ölülerin yakılmasına karşı çıkarlar (1 Korintliler 15:35-58; 1 Selanikliler 4:16). Ancak, bedenin yakılmış olması Tanrı’nın o bedeni diriltmesini daha zor bir hale getirmez. Binlerce yıl önce ölmüş olan Hristiyanlar’ın bedenleri şimdi tamamen toprağa dönüşmüştür. Bu durum Tanrı’nın onların bedenlerini diriltebilmesini hiçbir şekilde engellemeyecektir. Onları zaten ilk olarak Tanrı yaratmıştır. Onları yeniden yaratmakta hiçbir şekilde zorlanmayacaktır. Ölülerin yakılması, bedenlerin toprağa dönüşmesi sürecini “hızlandırmak”tan başka bir şey yapmaz. Tanrı, ölüsü yakılmamış insanın kalıntısını nasıl diriltebiliyorsa ölüsü yakılmış olan bir insanın kalıntısını da öyle diriltebilir. Ölünün gömülmesi ya da bedeninin yakılması Hristiyan özgürlüğü sınırları içindedir. Bu konu üzerinde düşünen bir insan ya da aile bilgelik için dua etmeli (Yakup 1:5) ve sonunda varacağı inanca göre hareket etmelidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap ölülerin yakılması hakkında ne der? Hristiyan ölüler yakılmalı mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries