settings icon
share icon
Soru

Hristiyanlık medyumlara nasıl bakar?

Yanıt


Kutsal Kitap, ruhçuluğu, medyumları, bilinmeyeni ve parapsikolojiyi kuvvetli bir biçimde kınar (Levililer 20:27; Yasa’nın Tekrarı18:10-13). Yıldız falları, tarot kartları, astroloji, falcılar, el falı ve seanslar da bu sınıfa girer. Bu uygulamalar, öğüt verip yol gösterebilecek tanrılar, ruhlar ya da ölmüş sevdiklerimiz olduğu kavramını temel alır. Bu “tanrılar” ya da “ruhlar” cinlerdir (2 Korintliler 11:14-15). Kutsal Kitap ölmüş sevdiklerimizin bizimle iletişime girebileceklerine inanmamız için herhangi bir neden göstermez. Eğer bu kişiler hayattayken inanlı idiyseler, şu anda cennette sevgi dolu bir Tanrı’yla paydaşlık içinde akla hayale gelebilecek en güzel yerin tadını çıkartmaktadır. Eğer hayattayken inanlı değilseler, cehennemdedirler, Tanrı’nın sevgisini ret etmiş ve O’na karşı asilik etmiş olduklarından bitmeyen işkenceler çekmektedirler.

Peki, o zaman, eğer sevdiklerimiz bizimle iletişim içine giremiyorsa, medyumlar, ruhçular, para psikologlar bu kadar doğru bilgileri nasıl ediniyorlar? Birçok kereler medyumların sahtekâr oldukları ortaya çıkartılmıştır. Medyumların birisi hakkında sıradan yollarla epey bilgi edinebilecekleri kanıtlanmıştır. Bazen bir medyum kendisini arayan kişinin numarasıyla ve internette onun hakkında bir araştırma yaparak, isimler, adresler, doğum tarihleri, evlilik tarihleri ve aile üyeleri vb. hakkında bilgi edinebilir. Ancak, bazen medyumların bilmeleri imkânsız olan şeyleri bildikleri de inkâr edilemez. Bu bilgileri nereden alırlar? Bunun yanıtı, İblis’ten ve onun cinlerinden aldıklarıdır. “Buna şaşmamalı. Şeytan da kendisine ışık meleği süsü verir. Ona hizmet edenlerin de kendilerine doğruluğun hizmetkârları süsü vermesi şaşırtıcı değildir. Onların sonu yaptıklarına göre olacaktır” (2 Korintliler 11:14-15). Elçilerin İşleri 16:16-18, Pavlus içindeki cini azarlayana dek geleceği bildirebilen bir falcıyı tanımlar.

İblis, şefkatli ve yardımsevermiş gibi görünür. İyi bir şeymiş gibi görünür. İblis ve cinleri bir kişinin ruhçuluğa inanıp onu sevmesi için o kişi hakkında medyumsal bilgiler verirler. Bu durum ilk önce masum gibi görünür, ama çok geçmeden insanlar medyumlara müptela olurlar ve bilmeden İblis’in yaşamlarını yönetim altına alıp mahvetmesine izin verirler. Petrus, “Ayık ve uyanık olun. Düşmanınız İblis kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaşıyor” diye bildirmiştir (1 Petrus 5:8). Bazı durumlarda, medyumlar kendileri de aldıkları bilginin doğru kaynağını bilmedikleri için kandırılmışlardır. Durum her ne olursa olsun ve bilgi nereden gelirse gelsin, ruhçuluk, büyücülük ya da astrolojiyle bağlantılı olan hiçbir şey Tanrı yolunda bir bilgi alma biçimi değildir. Tanrı, Kendisinin bizim yaşamımız için olan isteğini nasıl anlamamızı ister? Tanrı’nın planı basit ancak güçlü ve etkindir: Kutsal Kitap’ı etüt edin (2 Timoteos 3:16-17) ve bilgelik için dua edin (Yakup 1:5).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyanlık medyumlara nasıl bakar?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries