settings icon
share icon
Soru

Hristiyan meditasyonu nedir?

Yanıt


Mezmur 19:14, “Ağzımdan çıkan sözler, yüreğimdeki düşünceler, kabul görsün senin önünde, ya RAB, kayam, kurtarıcım benim!” der. O zaman Hristiyan meditasyonu nedir ve Hristiyanlar nasıl meditasyon yapmalıdır? Ne yazık ki, “meditasyon” sözcüğü mistik bir şey düşüncesini taşır. Bazıları için meditasyon, farklı bir pozisyonda otururken insanın aklını boşaltmasıdır. Diğerleri için etrafımızdaki ruh alemiyle iletişime girmektir. Bu tür kavramların Hristiyan meditasyonunu nitelemediği kesindir.

Hristiyan meditasyonunun doğu dinlerinin temeli olan uygulamalarla bir alakası yoktur. Bu tür uygulamalara lectio divina, transandantal meditasyon ve düşünce ile dolu dua denilen şeyin birçok biçimi de dahildir. Bütün bunların özünde, “Tanrı’nın sesini” O’nun Sözü aracılığıyla değil, meditasyon aracılığıyla kişisel vahiyle “işitmemiz” gerektiği gibi tehlikeli bir varsayım bulunmaktadır. Bazı kiliseler “Rab’den bazı sözler işittiklerini” düşünen insanlarla doludur. Bu kişilerin “Rab’den işittikleri” şeyler genelde birbirlerininkiyle tezat oluşturur ve Mesih’in bedeninde birçok bölünmelere neden olur. Hristiyanlar’ın, “Tanrı esinlemesi ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlı olan ve sayelerinde Tanrı adamının her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olduğu Kutsal Yazılar'ın tümü”ne bağlı kalması gerekmektedir (2 Timoteos 3:16-17). Eğer Kutsal Kitap bizi her iyi iş için tamamen yetkin kılmaya yeterliyse onun yerine ya da ona ek olarak mistik bir deneyim aramaya ihtiyacımız olduğunu nasıl düşünebiliriz?

Hristiyan meditasyonunun sadece Tanrı Sözü ve onun Tanrı hakkında bildirdikleri üzerinde olması gerektir. Davut da bunun böyle olduğunu görmüştür ve “mutlu ve kutlu” olan kişiyi, “zevkini RAB'bin Yasası'ndan alıp gece gündüz onun üzerinde derin derin düşünen” kişi olarak tanımlar” (Mezmur 1:2). Gerçek Hristiyan meditasyonu, Tanrı Sözü’nü etüt etmeye adandığımız ve Tanrı’dan “bizi tüm gerçeğe” yöneltmeyi vaat etmiş olan Ruhu aracılığıyla bize anlayış vermesini istediğimiz aktif bir düşünce sürecidir” (Yuhanna 16:13). Bundan sonra bu gerçeği uygulamaya koyar ve kendimizi hayatın kuralı olarak Kutsal Yazılar’a ve günlük hayatımızda onları uygulamaya adarız. Tanrı’nın Kutsal Ruhu bize öğrettikçe bu da Tanrı’yla ilgili konularda ruhsal bakımdan büyümemizi ve olgunlaşmamızı sağlar.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan meditasyonu nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries