settings icon
share icon
Soru

Hristiyanlar böylesi Hıristiyan karşıtı bir dünyada inançlarını nasıl savunmalıdır?

Yanıt


Hristiyanlar olarak, Mesih’i savunmakiçin yapabileceğimiz iki şey, O’nun Sözü’ne göre yaşamak ve O’nunla ilgili bilgimizi geliştirmektir. Mesih, “Işığınız insanların önünde parlasın” demiştir (Matta 5:16). Bu da, müjdeyi destekleyen bir şekilde yaşamamız ve hareket etmemiz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca kendimizi hem müjde (Efesliler 6:10-17) hem de çevremizdeki dünya hakkında bilgilerle donatmalıyız. Birinci Petrus 3:15 şöyle der: “Mesih’i Rab olarak yüreklerinizde kutsayın. İçinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun. Yalnız bunu yumuşak huyla, saygıyla yapın.” Yapabileceğimiz tek şey, Mesih’in istediği gibi yaşamak ve öğretmek ve gerisini O’na bırakmaktır.

Son zamanlarda Hristiyanlığı eleştirenlerin sesleri daha çok çıkmaya başladı. Bunun nedeni, kısmen, Tanrı'ya inanmayan veya O'nun hakkındaki gerçeği hiç anlamayan birçok insanın var olmasıdır. Buna karşın, Hıristiyan karşıtlarının belirgin artışı algıdan da kaynaklanmaktadır. Birçok konuda olduğu gibi, Hristiyanlığı gerçekten hor görenler, inanmayanların en yüksek seslileri ve en çok konuşanlarıdır. İnanmayanların büyük çoğunluğu, iman edenleri rahatsız etmekle ilgilenmez. İman etmeyen az sayıda öfkeli, yüksek sesle konuşan, kinli kişi, olduklarından daha fazla sayıda görünmeye yetecek kadar gürültü yapmaktadır.

Dindar olmayan kalabalıktan gelen tipik hakaret, inananlardan “cahil,”“aptal,” “beyni yıkanmış” olarak söz etmek veya iman eden kişilerin inanmayanlara göre daha az zeki olduklarını başka bir şekilde ima etmektir. Bir Hristiyan, inancını akıllıca savunduğunda, kendisi için kullanılan terimler, “bağnaz”, “aşırılık yanlısı” veya “yobaz”a dönüşür. İman eden kişinin nazik ve sevgi dolu olduğunu bilenler bunu duyduklarında, ateistin aptallığı ortaya çıkmaya başlar (Mezmur 53:1). İnanmayan kişilerin çoğunun Hıristiyanları olumsuz görmek için kişisel bir nedeni yoktur, ancak bazen yüksek sesli Hıristiyanlardan bununla ilgili o kadar çok şey duyarlar ki, söylenenlerin doğru olduğunu varsayarlar. Gerçeği görmek için Mesih benzeri yaşam örneklerine ihtiyaçları vardır.

Tabii ki, Hristiyan olduğunu iddia eden biri, Mesih benzeri olmayan bir şey söylediğinde veya yaptığında, öfkeli, yüksek sesli kalabalık onu tipik bir dinsel ikiyüzlü şeklinde tanımlamak için oradadır. Bu, beklemek üzere uyarılmış olduğumuz bir şeydir (Romalılar 1:28-30; Matta 5: 11). Yapılacak en iyi şey, Kutsal Kitap’tan o kişinin yaptığı şeyin aleyhinde bildiride bulunan bir parçayı alıntılamaktır. Ve ateistlere, bir kişi sırf Hıristiyan olduğunu söylediği için ve hatta Hıristiyan olduğunu düşündüğü için, bunun onun gerçekten de Hristiyan olduğu anlamına gelmediğini hatırlatmamız gerekmektedir. Matta 7:16, 20 bize gerçek Hıristiyanların sadece söyledikleriyle değil, yaptıklarıyla tanınacağını bildirir. Ve eleştirmenlere, kimsenin kesinlikle hiç günah işlemeden yaşamadığını hatırlatın (Romalılar 3:23).

Hatırlanması gereken önemli bir şey, bir kişi ne kadar ikna edici olursa olsun, hiç kimsenin inanmak istemeyen birini inanmaya zorlayamayacağıdır. Kanıt ne olursa olsun, argüman ne olursa olsun, insanlar inanmak istediklerine inanacaklardır (Luka 12:54-56). İnanç bir Hristiyan’ın işi değildir. İnsanları ikna eden Kutsal Ruh’tur (Yuhanna 14:16-17) ve inanıp inanmamayı insanlar kendileri seçerler. Yapabileceğimiz şey, kendimizi mümkün olduğunca Mesih benzeri bir şekilde sunmaktır. Hristiyanlara karşı mühimmat arayan birçok ateistin Kutsal Kitap’ın bütününü okuması ve Kutsal Kitap’ı neredeyse hiç okumayan birçok Hristiyan olması üzücüdür.

Bir Hristiyan şefkat, alçakgönüllülük ve merhamet dolu bir yaşam sergilediğinde, öfkeli kalabalığın onu nefret dolu, zalim bir bağnaz olmakla suçlayabilmesi zordur. Bir Hristiyan laik argümanları doğru bir şekilde müzakere edip, tartışabildiği veya çürütebildiğinde, “cahil” etiketi artık ona uymaz. Laik argümanları okuyan ve onların kusurlarını kibarca ortaya çıkarabilen bir Hristiyan, ateistlerin ileri sürdüğü klişeleri söndürmeye yardımcı olur. Bilgi silahtır ve Mesih’in onu nasıl kullanacağımız konusunda bizi yönlendirmesine izin verdiğimizde yenilmezdir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyanlar böylesi Hıristiyan karşıtı bir dünyada inançlarını nasıl savunmalıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries