settings icon
share icon
Soru

İntihar konusunda Hristiyan görüşü nedir? Kutsal Kitap, intihar hakkında ne der?

Yanıt


Kutsal Kitap intihar eden altı kişiden söz eder: Avimelek (Hakimler 9:54), Saul (1. Samuel 31:4), Saul’un silah taşıyıcısı (1. Samuel 31:4–6), Ahitofel (2. Samuel 17:23), Zimri (1 .Krallar 16:18) ve Yahuda (Matta 27:5). Karakteri hakkında hiçbir şey söylenmemiş olan Saul’un silahlarını taşıyan adam hariç, bu adamların beşinin de kötü kişiler oldukları belirtilmiştir. Şimşon yapacağı hamlenin ölümüne yol açacağını bildiğinden bazı kişiler Şimşon’un ölümünü bir intihar olayı olarak görür (Hakimler 16:26–31) ancak Şimşon’un hedefi, kendisini değil Filistliler’i öldürmekti.

Kutsal Kitap intiharı katillikle eş değerde görür, zaten intihar katilliktir, kendi kendinin katili olmaktır. Bir insanın ne zaman ve nasıl öleceğine Tanrı karar verir. Mezmur yazarıyla birlikte bizler de, “Hayatım senin elinde” demeliyiz (Mezmur 31:15).

Hayatı veren Tanrı’dır. “RAB verdi, RAB aldı” (Eyüp1:21). Bir insanın kendi hayatına son vermesi Tanrı yolundan uzak bir davranıştır, çünkü böyle yapmakla Tanrı’nın hayat hediyesini reddetmektedir. Hiç kimse kendi hayatlarına son vermek gibi bir davranışla Tanrı’nın otoritesini kendi üzerine almamalıdır.

Kutsal Yazılar’da bazı insanlar hayatta büyük ümitsizliklere düşmüşlerdir. Süleyman, zevk peşinde koşarken, “hayattan nefret ettim” dediği bir noktaya gelmişti (Vaiz 2:17). İlyas korkuyordu, depresyondaydı ve ölümü arzuluyordu (1. Krallar 19:4). Yunus Tanrı’ya o kadar kızgındı ki, ölmeyi istemişti (Yunus 4:8). Elçi Pavlus ve misyoner arkadaşları bile bir noktada, “Dayanabileceğimizden çok ağır bir yük altındaydık. Yaşamaktan bile umudumuzu kesmiştik” demişlerdi (2. Korintliler 1:8).

Ancak bu adamların hiçbiri intihar etmediler. Süleyman, “Tanrı’ya saygı gösterip buyruklarını yerine getirmesi gerektiğini, çünkü her insanın görevinin bu olduğu” gerçeğini öğrenmişti (Vaiz 12:13). İlyas bir melek tarafından teselli edilmiş, dinlenmesine izin verilmiş, sonra da kendisine yeni bir görev verilmişti. Tanrı, Yunus’a öğüt vermiş ve onu azarlamıştı. Pavlus, karşısındaki baskı kendi kuvvetinin ötesinde olsa da Rab’bin her şeyi taşıyabileceğini öğrenmişti. “Bu, kendimize değil, ölüleri dirilten Tanrı’ya güvenmemiz için oldu” (2. Korintliler 1:9).

Bu yüzden, Kutsal Kitap’a göre intihar bir günahtır. “En büyük günah” değildir; Tanrı’nın bakış açısından bütün diğer kötülüklerden daha kötü bir şey değildir ve kişinin sonsuz geleceğini belirlemez. Ancak, intiharın geride kalanların üzerinde derin ve kalıcı bir etkisi olduğu kesindir. İntiharın bıraktığı acı verici yara izleri kolayca iyileşmez. Tanrı bugün sıkıntılarla karşı karşıya olan herkese lütfunu versin (Mezmur 67:1). Ve her birimiz, “Rab’bi adıyla çağıran herkes kurtulacak” vaadinde umut bulalım (Romalılar 10:13).

Eğer intihar etmeyi düşünüyorsanız, lütfen hemen yardım alın. Ülkenizdeki intihar yardım hattını arayın, mümkünse bir hastaneye gidin, 112’yi arayın, evinizdeki, binanızdaki, iş yerinizdeki ya da her neredeyseniz yakınlarınızdaki birini ne yaptığınız konusunda bilgilendirin ve yardım almak için ne gerekiyorsa yapın.

Birçok ülkede intihar destek telefon hatları bulunmaktadır: http://www.suicide.org/international-suicide-hotlines.html

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İntihar konusunda Hristiyan görüşü nedir? Kutsal Kitap, intihar hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries