settings icon
share icon
Soru

Hristiyan inancının savunulması nedir?

Yanıt


İngilizce’deki “özür” sözcüğü, Grekçe’de temelde “savunmak” anlamına gelen sözden türer. O zaman Hristiyan inancının savunulması, Hristiyan inancını savunma bilimidir. Tanrı’nın varlığından kuşku duyan ve/ya da Kutsal Kitap’ın Tanrısı’na inanca saldırıda bulunan birçok şüpheci vardır. Kutsal Kitap’ın esini ve hatasızlığına saldırıda bulunan birçok eleştirici vardır. Sahte doktrinler yayan ve Hristiyan inancının ana gerçeklerini inkâr eden birçok sahte öğretmen vardır. Hristiyan savunmasının misyonu, bu hareketlerle mücadele etmek ve bunların yerine Hristiyan Tanrı ve Hristiyan gerçeğini yaymaktır.

Hristiyan inancının savunulmasının anahtar ayeti büyük bir olasılıkla 1 Petrus 3:15-16’dır: “Mesih'i Rab olarak yüreklerinizde kutsayın. İçinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun. Yalnız bunu yumuşak huyla, saygıyla yapın.” Bir Hristiyan’ın inancını hiç savunamaması için bir mazeret yoktur. Her Hristiyan Mesih’e inancını mantıklı bir şekilde sunabilmelidir. Hayır, her Hristiyan’ın savunma biliminde bir uzman olması gerekmez. Ancak her Hristiyan neye inandığını, neden inandığını, onu başkalarıyla nasıl paylaşacağını ve onu yalanlar ve saldırılara karşı nasıl savunacağını bilmelidir.

Hristiyan inancının savunulmasının sık sık görmezden gelinen ikinci bir yönü de 1 Petrus 16’da yer alan, “Yalnız bunu yumuşak huyla, saygıyla yapın” sözleridir. Hristiyan inancını savunurken asla kaba, öfkeli ya da saygısız olunmamalıdır. Hristiyan inancını savunurken, savunmamızda kuvvetli ve aynı zamanda da sunuşumuzda Mesih benzerliğinde olmaya çalışmalıyız. Eğer bir tartışmayı kazanır ama tutumumuzla bir insanı Mesih’ten daha da uzaklaştırırsak, Hristiyan inancını savunmanın gerçek amacına aykırı hareket etmiş oluruz.

Hristiyan inancını savunmanın iki ana yöntemi vardır. Birincisi, yaygın olarak klasik savunma olarak bilinir ve Hristiyanlığın mesajının doğru olduğu konusunda kanıtları paylaşmayı içerir. İkincisi, yaygın olarak, “önvarsayımsal” inanç savunmasıdır ve Hristiyan karşıtı görüşlerin arkasındaki önvarsayımlara (önyargı ve varsayımlara) karşı koymayı içerir. Hristiyan inancını savunma konusundaki her iki yöntemi de savunanlar sık sık hangi yöntemin daha etkin olduğu konusunda tartışırlar. Kişiye ve duruma bağlı olarak her iki yöntemi de kullanmanın çok daha verimli olacağı gözükmektedir.

Hristiyan inancını savunmak, karşı çıkanlara basitçe Hristiyan inancını ve gerçeğini mantıklı bir şekilde savunmaktır. Hristiyan inancını savunmak, Hristiyan yaşamının gerekli bir yönüdür. Hepimize müjdeyi bildirmeye ve imanımızı savunmaya hazır ve donanımlı olmamız buyrulmuştur (Matta 28:18-20; 1 Petrus 3:15). Hristiyan inancını savunmanın özü budur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan inancının savunulması nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries