settings icon
share icon
Soru

Tanrı günümüzde insanlara hâlâ görümler veriyor mu? İnanlılar Hristiyan deneyimlerinin bir parçası olarak görümler görmeyi beklemeli mi?

Yanıt


Tanrı günümüzde insanlara görümler verebilir mi? Evet! Tanrı günümüzde insanlara görümler veriyor mu? Büyük bir olasılıkla veriyordur. Görümlerin sıradan olaylar olmalarını beklemeli miyiz? Hayır. Kutsal Kitap’ta kayıt edilmiş olduğu üzere Tanrı insanlarla birçok kereler görümler aracılığıyla konuşmuştur. Bu kişilere örnek olarak Yakup oğlu Yusuf’u, Meryem’in kocası Yusuf’u, Süleyman’ı, Yeşaya’yı, Hezekiel’i, Daniel’i, Petrus’u ve Pavlus’u gösterebiliriz. Yoel peygamber insanların birçok görümler göreceklerini önceden bildirmişti ve bu da Elçilerin İşleri Bölüm 2’de Elçi Petrus tarafından onaylanmıştı. Bir görümle bir rüya arasındaki farkı bilmek önemlidir: Görüm bir insana uyanıkken verilir, rüya ise uyurken verilir.

Tanrı dünyanın birçok yerinde görüm ve rüyaları geniş ölçüde kullanıyor gibidir. Müjde mesajının çok az duyulduğu ya da hiç duyulmadığı ve insanların Kutsal Kitap’a sahip olamadıkları yerlerde Tanrı Kendi mesajını insanlara doğrudan rüyalar ve görümler aracılığıyla vermektedir. Bu, Kutsal Kitap’ta Hristiyanlığın ilk zamanlarında Tanrı’nın insanlara gerçeğini bildirmek için sık sık görümler kullanmasıyla tamamen uyumludur. Eğer Tanrı mesajını bir insana iletmeyi istiyorsa, bunu gerçekleştirmek için gerekli gördüğü her yolu kullanabilir: bir misyoner, bir melek, bir görüm ya da bir görüm gibi. Tabii ki, Tanrı müjde mesajının kolayca duyulabileceği yerlerde de görümler verme yeteneğine sahiptir. Tanrı’nın yapabileceklerinin sınırı yoktur.

Aynı zamanda, bizler görümler ve görümlerin yorumu konusunda dikkatli olmalıyız. Kutsal Kitap’ın tamamlandığını ve onun bize bilmemiz gereken her şeyi söylediğini aklımızda tutmalıyız. Önemli gerçek, eğer Tanrı bir görüm verecekse, o görümün Tanrı’nın Kendi Sözü’nde zaten vahyetmiş olduğu şeylerle tamamen uyum içinde olacağıdır. Görümleri hiçbir zaman Tanrı Sözü’yle aynı ya da ondan daha yüksek bir düzeye koymamalıyız. Eğer bir görüm gördüğünüze ve bunu size belki de Tanrı’nın verdiğine inanıyorsanız, görümünüzün Kutsal Kitap’la uyum içinde olduğundan emin olmak için Tanrı Sözü’nü duayla inceleyin. Bundan sonra Tanrı’nın görüme karşılık olarak sizden ne yapmanızı istediğini dua dolu bir tutumla düşünün (Yakup 1:5). Tanrı bir insana bir görüm verip de onun anlamını saklı tutmaz. Kutsal Kitap’ta bir insan Tanrı’ya bir görümün anlamını sorduğu her seferinde Tanrı bunun o kişiye mutlaka açıklanmasını sağlamıştır (Daniel 8:15-17).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı günümüzde insanlara hâlâ görümler veriyor mu? İnanlılar Hristiyan deneyimlerinin bir parçası olarak görümler görmeyi beklemeli mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries