settings icon
share icon
Soru

Hristiyan Bilim nedir?

Yanıt


Hristiyan Bilim, ruhsallık ve sağlık hakkında yeni fikirlere öncülük eden Mary Baker Eddy (1821-1910) tarafından başlatılmıştır. 1886’da kendi iyileşme deneyiminden esinlenen Eddy, Kutsal Kitap etütleri, dua ve çeşitli iyileştirme yöntemleri konusunda araştırmalar yaparak yıllar harcamıştır. Bunun sonucu olarak 1879’da “Hristiyan Bilim” adını verdiği bir iyileşme sistemi doğmuştur. Science and Health with Key to the Scriptures (Kutsal Kitap’a Anahtarla Bilim ve Sağlık) adlı kitabı, akıl-beden-ruh bağlantısını anlamakta bir çığır açmıştır. Eddy, bir üniversite, bir kilise, bir yayınevi ve saygın bir gazete olan “The Christian Science Monitor”u kurmuştur. Birçok kişi, Hristiyan Bilim’in başka gruplara benzerliğinden dolayı onun Hristiyan olmayan bir tarikat olduğuna inanır.

Hristiyan Bilim, herkesin Babası-Annesi olan Tanrı’nın tamamen iyi, tamamen ruhsal olduğuna ve her kişinin gerçek doğası dahil, Tanrı’nın yarattıklarının hepsinin İlahi Olan’ın hatasız ruhsal benzerliği olduğunu öğretir. Tanrı’nın yarattıkları iyi olduğundan, hastalık, ölüm ve günah gibi kötü şeyler temel gerçeğin birer parçası olamaz. Bunun yerine bu kötülükler Tanrı’dan ayrı yaşamanın sonucudur. Dua, Tanrı’ya yaklaşma ve insanların hastalıklarını iyileştirmenin ana yoludur. Bu düşünce, insanın Adem’in düşüşüyle ondan miras aldığı günah içinde doğduğunu ve günahın bizi Tanrı’dan ayırdığını öğreten Kutsal Kitap’tan farklılık gösterir. Mesih’in çarmıhtaki ölümü aracılığıyla Tanrı’nın kurtaran lütfu olmadan nihai hastalık olan günah hastalığımızdan asla iyileşemeyiz.

Hristiyan Bilimciler, İsa’nın ruhsal hastalıklarımızı iyileştirdiğini (bakınız Yeşaya 53:5) öğretmek yerine, İsa’nın hizmetinin kurtuluşla ilgili iyileşme olduğunu gösterdiğine inanır ve onu iyileşme konusundaki paradigmaları olarak görürler. Hristiyan Bilimciler, Tanrı gerçeğini ve Tanrı’nın sevgisini her gün daha çok anlamak ve bu anlayışın uyum sağlayıcı ve iyileştirici etkilerini yaşamak ve başkalarının da yaşamalarına yardımcı olmak için dua ederler.

Çoğu Hristiyan Bilimci için, ruhsal iyileşme etkin bir birinci seçimdir ve bunun sonucu olarak da tıbbi tedavi yerine dua gücüne dönerler. Hükümet yetkilileri zaman zaman, özellikle de rüştünü ispat etmemiş çocuklara tıbbi tedavinin esirgendiği durumlarda bu yaklaşımı sorgulamıştır. Ancak üyelerin sağlık konusundaki kararları konusunda emir veren kilise talimatı yoktur.

Hristiyan Bilimde vaizler yoktur. Bunun yerine, Kutsal Kitap ve Science and Health [Bilim ve Sağlık] adlı kitap vaiz ve çoban görevini görür. Her gün Kutsal Kitap dersleri yapılır ve Pazar günleri Kutsal Kitap yerel cemaatin iki seçilmiş din adamı olmayan üyesi tarafından yüksek sesle okunur. Hristiyan Bilim kiliseleri ayrıca cemaat üyelerinin iyileşme ve yeniden doğma deneyimlerini anlattıkları haftalık tanıklık toplantıları da yaparlar.

“Hristiyan Bilim,” var olan bütün “Hristiyan” tarikatları arasında en yanlış isimlendirilmiş olandır. Hristiyan Bilim, ne Hristiyan’dır ne de bilimi temel alır. Hristiyan Bilim, bir sistemi “Hristiyan” yapan ana gerçeklerin hepsini inkâr eder. Hristiyan Bilim aslında bilime karşıdır ve fiziksel ve ruhsal iyileşme yolu olarak mistik bir altın çağ ruhsallığına işaret eder. Hristiyan Bilim’in, Hristiyan karşıtı bir tarikat olduğu anlaşılmalı ve böyle olarak da reddedilmelidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan Bilim nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries