settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap bir Hristiyan’ın bekâr kalması hakkında ne der?

Yanıt


Bir Hristiyan’ın bekâr kalması sorusu ve Kutsal Kitap’ın inanlıların hiçbir zaman evlenmemeleri konusunda söyledikleri sık sık yanlış anlaşılan konulardır. Pavlus, 1 Korintliler 7:7-8’de: “Herkesin benim gibi olmasını dilerdim. Ama herkesin Tanrı'dan aldığı ruhsal bir armağanı vardır; kiminin şöyle, kiminin böyle. Yine de evli olmayanlarla dul kadınlara şunu söyleyeyim: Benim gibi kalsalar kendileri için iyi olur” der. Bazılarının bekârlık, bazılarının evlilik armağanına sahip olduklarını söylediğine dikkat edin. Herkes evleniyor gibi görünse de, bu durumun, evliliğin Tanrı’nın herkes için isteği olduğu anlamına gelmesi gerekmez. Örneğin Pavlus’un, evlilik ve/ya da ailenin getirdiği fazladan sorun ve streslerle uğraşması gerekmemişti. Tüm hayatını Tanrı Sözü’nü yaymaya adamıştı. Evli olsaydı bu kadar yararlı bir mesajcı olamazdı.

Diğer yandan bazı insanlar, Tanrı’ya karı koca ve aile olarak hizmet ederek bir ekip halinde daha iyi çalışır. Her iki türden insan da eşit derecede önemlidir. Bütün hayatınız boyunca bile bekâr kalmanız günah değildir. Hayattaki en önemli şey bir eş bulmak ve çocuk sahibi olmak değil, Tanrı’ya hizmet etmektir. Kutsal Kitaplarımızı okuyup dua ederek kendimizi Tanrı Sözü’nde eğitmeliyiz. Tanrı’dan bize Kendisini tanıtmasını istersek bizi yanıtlayacaktır (Matta 7:7) ve Kendi iyi işlerini gerçekleştirmesi için bizi kullanmasını istersek bunu da yapacaktır. “Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine, Tanrı'nın iyi, beğenilir ve yetkin isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin” (Romans 12:2).

Bekârlık bir lanet ya da bekâr kişide bir anormallik olduğu anlamına gelmez. İnsanların çoğu evlendiği ve Kutsal Kitap çoğu insanın evlenmesinin Tanrı’nın isteği olduğunu belirtiyor göründüğü halde, bekâr bir Hıristiyan hiçbir şekilde “ikinci sınıf” bir Hıristiyan değildir. 1 Korintliler 7’nin belirttiği gibi, bekârlığın bir özelliği varsa o da daha yüksek bir çağrı olduğudur. Hayattaki her şeyde olduğu gibi, evlilik konusunda da Tanrı’dan bilgelik dilemeliyiz (Yakup 1:5). İster evlilikte, ister bekârlıkta Tanrı’nın planını izlemek, Tanrı’nın bizim için arzuladığı verimlilik ve sevinci sağlayacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap bir Hristiyan’ın bekâr kalması hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries