settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap Hristiyanların Ondalık Vermesi Hakkında Ne Der?

Yanıt


Birçok Hristiyan ondalık verme konusunda zorlanır. Bazı kiliselerde ondalık vermek fazla vurgulanır. Aynı zamanda birçok Hristiyan, Kutsal Kitap’ın Rab’be sunular sunma konusundaki öğütlerine boyun eğmeyi ret eder. Ondalık ile sunuların sevinç ve bereket olması tasarlanmıştır. Ne yazık ki günümüzde kilisede bazen durum böyle değildir.

Ondalık vermek bir Eski Antlaşma kavramıdır. Ondalık vermek yasanın taleplerinden biriydi, bütün İsrailliler’in yetiştirdikleri mahsüllerle hayvanlarının yüzde 10’unu Tanrı’nın Konutu’na yani Tapınak’a vermeleri gerekiyordu (Levililer 27:30; Çölde Sayım 18:26; Yasa’nın Tekrarı 14:24; 2. Tarihler 31:5). Aslında Eski Antlaşma Yasası, biri Levililer için, biri tapınağın kullanımı ve bayramlar için, diğeri de ülkenin yoksulları için olmak üzere birden fazla ondalık gerektiriyordu ve bu da toplamı yaklaşık yüzde 23,3'e çıkarıyordu. Bazı insanlar Eski Antlaşma ondalığını, kurbansal sistemde kâhinlerin ve Levililer’in ihtiyaçlarını karşılama amacını güden bir vergi yöntemi olarak görürler.

İsa Mesih'in ölümüyle Yasa'nın yerine gelmesinden sonra, Yeni Antlaşma hiçbir yerde Hristiyanların yasacı bir ondalık sistemine boyun eğmelerini emretmez, hatta tavsiye etmez. Yeni Antlaşma hiçbir yerde bir kişinin gelirinin yüzde kaçını ayırması gerektiğini belirtmez, sadece armağanların "herkesin kazancına göre" olması gerektiğini söyler (1. Korintliler 16:2). Hristiyan kilisesinde bazıları Eski Antlaşma'daki ondalıktan yüzde 10 rakamını almış ve bunu Hristiyanlar için bağışlarında "tavsiye edilen asgari miktar" olarak uygulamıştır.

Hristiyanlardan ondalık talep edilmemesine rağmen, Yeni Antlaşma bağışta bulunmanın öneminden ve faydalarından bahseder. Gücümüz yettiğince bağışta bulunmalıyız. Bu bazen yüzde 10'dan fazla, bazen de daha az vermek anlamına gelebilir. Her şey Hristiyan'ın gücüne ve Mesih'in bedeninin ihtiyaçlarına bağlıdır. Her Hristiyan özenle dua etmeli ve bu konuda Tanrı'nın bilgeliğini aramalıdır (Yakup 1:5). Her şeyden önemlisi, sunular saf güdülerle ve Tanrı'ya tapınıp Mesih'in bedenine hizmet etme tutumuyla verilmelidir. "Herkes yüreğinde niyet ettiği gibi versin; isteksizce ya da zorlanmış gibi değil. Çünkü Tanrı sevinçle vereni sever" (2. Korintliler 9:7).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap Hristiyanların Ondalık Vermesi Hakkında Ne Der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries