settings icon
share icon
Soru

Hayatımı nasıl Tanrı için yaşarım?

Yanıt


Tanrı, Kendisi için nasıl yaşayacağımız konusunda bize çok açık bazı talimatlar vermiştir. Bunlara, birbirimizi sevmemiz emri (Yuhanna 13:34-35), kendi arzularımızı reddetme pahasına O’nu takip etme çağrısı (Matta 16:24), yoksullara ve muhtaçlara bakma öğüdü (Yakup 1:27) ve Tanrı'yı tanımayanlar gibi günahlı davranışlara düşmemek için uyarı yer alır (1. Selanikliler 5:6-8). İsa, bir yasa öğretmeni O’na emirlerin en önemlisinin hangisi olduğunu sorduğunda Tanrı için yaşanan bir hayatı özetledi. İsa şöyle karşılık verdi: “En önemlisi şudur: ‘Dinle, ey İsrail! Tanrımız Rab tek Rab’dir. Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün aklınla ve bütün gücünle seveceksin.’ İkincisi de şudur: ‘Komşunu kendin gibi seveceksin.’ Bunlardan daha büyük buyruk yoktur” (Markos 12:29-31). 

İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki duası da amacımıza ışık tutuyor. İnanlılardan söz ederek şöyle dua etmişti: “Bana verdiğin yüceliği onlara verdim. Öyle ki, bizim bir olduğumuz gibi bir olsunlar. Ben onlarda, sen bende olmak üzere tam bir birlik içinde bulunsunlar ki, dünya beni senin gönderdiğini, beni sevdiğin gibi onları da sevdiğini anlasın. Baba, bana verdiklerinin de bulunduğum yerde benimle birlikte olmalarını ve benim yüceliğimi, bana verdiğin yüceliği görmelerini istiyorum. Çünkü dünyanın kuruluşundan önce sen beni sevdin. Adil Baba, dünya seni tanımıyor, ama ben seni tanıyorum. Bunlar da beni senin gönderdiğini biliyorlar. Bana beslediğin sevgi onlarda olsun, ben de onlarda olayım diye senin adını onlara bildirdim ve bildirmeye devam edeceğim” (Yuhanna 17:22-26). İsa’nın isteği bizimle ilişkiye sahip olmaktır. 

Westminster Kısa Kateşizmi şöyle der: “İnsanın asıl amacı Tanrı’yı yüceltmek ve sonsuza dek O’ndan zevk almaktır.” Tanrı için yaşanan bir yaşam Tanrı’yı yüceltir. Kalbimizle, ruhumuzla, aklımızla ve gücümüzle olmak üzere tüm varlığımızla Tanrı’nın peşinden gideriz. Mesih’te kalırız (Yuhanna 15:4, 8)  ve bu nedenle başkalarını severek O’nun gibi davranırız. Bunu yaparken, O’nun adına yücelik getiririz ve aynı zamanda başlangıçta kendisi için yaratıldığımız ilişkinin tadını çıkarırız. 

Tanrı için yaşamak isteyenler, Tanrı’yı Kendi Sözü’nde aramalıdır. Kutsal Ruh’un rehberliğini aramalıyız ve bu sözü yaşamlarımıza uygulamalıyız. Tanrı için yaşamak, kendimizden vazgeçmek ve Tanrı'nın isteğine en büyük önceliği vererek onu yerine getirmek demektir. Tanrı’ya yaklaştıkça ve O’nu daha çok tanıdıkça, O’nun arzuları daha doğal bir şekilde bizim olacaktır. Bizler olgunlaştıkça ve O’na olan sevgimiz arttıkça, Tanrı’nın buyruklarına itaat etme arzumuz da artar. İsa’nın dediği gibi, “Beni seviyorsanız, buyruklarımı yerine getirirsiniz” (Yuhanna 14:15).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hayatımı nasıl Tanrı için yaşarım?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries