settings icon
share icon
Soru

Günahkârın Tövbe Duası Nedir?

Yanıt


Tövbe duası, bir insanın günahkâr olduğunu ve bir Kurtarıcı’ya ihtiyacı olduğunu anladığında ettiği bir duadır. Tövbe duasını etmek tek başına bir şeyi başarmaz. Gerçek bir tövbe duası, sadece bir kişinin kendi günahkârlığı ve kurtuluşa olan ihtiyacı konusunda bildiklerini, anladıklarını ve inandıklarını temsil eder.

Tövbe duasının ilk yönü, hepimizin günahkârlar olduğunu anlamaktır. Romalılar 3:10 şöyle bildirir: “Doğru kimse yok, tek kişi bile yok.” Kutsal Kitap hepimizin günah işlemiş olduğunu açık bir şekilde bildirir. Hepimiz, Tanrı’nın merhameti ve bağışlamasına ihtiyacı olan günahkârlarız (Titus 3:5-7). Günahımızdan ötürü sonsuz cezayı hak ediyoruz (Matta 25:46). Günahkârın tövbe duası, yargı yerine lütuf almak için bir yakarıştır. Gazap yerine merhamet alma dileğinde bulunmaktır.

Tövbe duasının ikinci yönü, Tanrı’nın bizim kayıp ve günahkâr durumumuzu düzeltmek için ne yaptığını bilmektir. Tanrı, İsa Mesih’in kişiliğinde beden alıp insan olmuştur (Yuhanna 1:1,14). İsa bizlere Tanrı hakkındaki gerçeği öğretmiş ve tamamen doğru ve günahsız bir yaşam sürmüştür (Yuhanna 8:46; 2 Korintliler 5:21). İsa bundan sonra, bizim hak ettiğimiz cezayı Kendi üzerine alarak çarmıhta bizim yerimize ölmüştür (Romalılar 5:8). İsa, günah, ölüm ve cehennem üzerindeki zaferini kanıtlamak için ölümden dirilmiştir (Koloseliler 2:15; 1. Korintliler Bölüm 15). Bütün bunlardan ötürü, eğer İsa Mesih’e iman edersek, bizim günahlarımız bağışlanabilir ve bize Cennet’te sonsuz bir yuva vaat edilir. Sadece O’nun bizim yerimize öldüğüne ve ölümden dirildiğine inanmamız yeterlidir (Romalılar 10:9-10). Biz sadece lütuf aracılığıyla, sadece iman aracılığıyla, sadece İsa Mesih’in aracılığıyla kurtulabiliriz. Efesliler 2:8 şöyle bildirir: “İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı'nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir.”

Günahkârın tövbe duasını etmek, sadece İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak güvendiğinizi Tanrı’ya bildirme yoludur. Bu duada kurtuluş getiren “sihirli” sözcükler yoktur. Bizi sadece İsa’nın ölümüne ve dirilişine iman kurtarabilir. Eğer bir günahkâr olduğunuzu ve İsa Mesih aracılığıyla kurtuluşa ihtiyacınız olduğunu anlarsanız, işte size Tanrı’ya edebileceğiniz bir günahkârın duası: “Tanrım, ben bir günahkâr olduğumu biliyorum. Günahımın sonuçlarını hak ettiğimi biliyorum. Ancak, Kurtarıcım olarak İsa Mesih’e güveniyorum. O’nun ölümü ve dirilişinin bağışlanmamı sağladığına inanıyorum. Kişisel Rabbim ve Kurtarıcım olarak sadece ve sadece İsa’ya güveniyorum. Beni kurtarıp bağışladığın için Sana çok teşekkür ederim, Rabbim! Amin!”

Günahkârın tövbe duasını edip öğrettiklerini gerçekten anladınız ve iman ettiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki "Bugün Mesih'i kabul ettim" butonuna tıklayın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Günahkârın Tövbe Duası Nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries