settings icon
share icon
Soru

Dönek Hristiyan yine de kurtulmuş mudur?

Yanıt


Bu, yıllar içinde üzerinde sürekli tartışılan bir sorudur. “Dönek” sözcüğü Yeni Antlaşma’da yer almaz ve Eski Antlaşma’da da öncelikle İsrail için kullanılmıştır. Yahudiler, Tanrı’nın seçilmiş halkı oldukları halde, sürekli olarak O’na sırtlarını çevirdiler ve Sözü’ne asilik ettiler (Yeremya 8:9). Kendisine karşı suç işlemiş oldukları Tanrı’yla ilişkilerini düzeltmek amacıyla günah için tekrar tekrar kurbanlar sunmaya mecbur olmalarının nedeni de buydu. Ancak Hristiyan kişi, Mesih’in bir kerede ve her zaman için sunduğu kusursuz kurbanından yararlanmıştır ve onun artık günahları için başka bir kurban sunmasına gerek yoktur. Tanrı’nın Kendisi kurtuluşu bizim için sağlamıştır (2. Korintliler 5:21) ve bizler O’nun aracılığıyla kurtulduğumuz için, gerçek Hristiyan hiçbir zaman geri dönmemek üzere yoldan çıkamaz.

Hristiyanlar günah işlerler (1. Yuhanna 1:8) ancak Hristiyan yaşamı günah dolu bir yaşamla tanımlanmamalıdır. İnanlılar yeni yaratılışlardır (2. Korintliler 5:17). Bizler içimizde iyi meyveler oluşturan Kutsal Ruh’a sahibiz (Galatyalılar 5:22-23). Hristiyan hayatı, değişmiş bir hayat olmalıdır. Hristiyanlar, kaç kere günah işlediklerine bakılmaksızın bağışlanmışlardır ancak aynı zamanda Hristiyanlar’ın da Tanrı’ya daha çok yaklaşıp Mesih’e daha çok benzedikçe git gide daha kutsal bir hayat sürmeleri gerekir. İnanlı olduğunu iddia eden ancak kanıtları başka türlü bir hayat süren kişi hakkında ciddi şüphelerimiz olmalıdır. Evet, geçici olarak günaha düşen gerçek bir Hristiyan yine de kurtulmuştur ancak günahın egemenliğinde bir hayat yaşayan kişi gerçek bir Hristiyan değildir.

Ya Mesih’i inkâr eden kişi? Kutsal Kitap bize, bir insan Mesih’i inkâr ederse, onun en başından beri Mesih’i hiçbir zaman tanımamış olduğunu söyler. “Bunlar aramızdan çıktılar, ama bizden değildiler. Bizden olsalardı, bizimle kalırlardı. Ayrılmaları hiçbirinin bizden olmadığını ortaya çıkardı (1. Yuhanna 2:19). Mesih’i reddedip de imana sırtını dönen bir insan hiçbir zaman Mesih’e ait olmadığını göstermektedir. Mesih’e ait olanlar O’nunla kalırlar. İmanlarını inkâr edenler en baştan beri iman sahibi olmamışlardır. “Şu güvenilir bir sözdür: “O’nunla birlikte öldüysek, O’nunla birlikte yaşayacağız. O’nu inkâr edersek, O da bizi inkâr edecek. Biz sadık kalmasak da, O sadık kalacak. Çünkü kendi özüne aykırı davranamaz” (2. Timoteos 2:11-13).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Dönek Hristiyan yine de kurtulmuş mudur?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries